Emésztési panaszok
A gyomornyálkahártya irritácója és az irritábilis bélszindróma a leggyakoribb egészségügyi panaszok közé tartozik. Egyes becslések szerint a lakosság legalább 30-40%-a szenved emésztési panaszok, vagy az emésztőrendszer valamilyen zavara miatt. Az emésztési panaszok hátterében többnyire epeürülési panasz vagy a hasnyálmirigy működésének zavara áll. A panaszok oka más esetekben a stresszel függ össze, görcsös székrekedés és hasmenés formájában jelentkezhet. Emiatt a betegek egy rész gyakran hashajtót kezd szedni, ezáltal a tünetek fokozódhatnak.
Mik az emésztési panaszok tünetei?
A gyomor-, bélrendszer működési zavarainak kezdeti tünetei a teltségérzet, puffadás, savas felböfögés, étvágytalanság, székrekedés és formálatlan, pépes székletürítés, szúró és nyomó hasi fájdalom, böfögés, hányinger lehetnek, ezeket sok esetben más vegetatív tünetek is kísérhetik. A beteg hamar kimerül, alvászavarai vannak, állandó vizelési ingert érez, szédül, bizonytalan, néha ritmuszavara van.
Mivel működési zavarról beszélünk, ezért nem igazán lehet sem tükrözéssel, sem ultrahanggal (legfeljebb 3 dimenzióssal), sem székletvizsgálattal, leoltással vagy más hagyományos vizsgálattal komoly eltérést kimutatni.
Amennyiben a panaszok elsősorban a felhasi szervekben (gyomor, patkóbél, epe, máj, hasnyálmirigy) jelentkeznek, akkor funkcionális diszpepsziáról, azaz emésztési zavarról vagy irritált gyomorról, ha pedig a tünetek az alsóbb emésztőszerveket érintik, irritábilis, vagyis gyulladt, érzékeny bélszindrómáról beszélünk.
Irritált gyomorról beszélünk akkor, ha a következő tünetek rendszeresen jelentkeznek, vagy tartósan fennállnak: gyomortáji fájdalom, korai teltségérzet, savas felböfögés, gyomorégés, hányinger, hányás, szegycsont mögötti nyomás, puffadás, székrekedés és/vagy hasmenés. Az emésztési zavar megállapítása érdekében szükséges a tükrözés, az ultrahang, valamint szükségesek a teljes laborvizsgálatok is, így a szervi eredetű elváltozások kizárhatóak.
Az irritábilis bélszindróma oka sokrétű lehet, olyan tényezők után kell kutatni, melyek a béltraktus működési zavarát okozzák. Ezek a tünetek később az egész emésztőtraktus működésének egyensúlyát képesek felborítani. Az irritábilis bélszindrómában szenvedő betegek többsége érzelmileg labilis, rendkívül érzékeny, szorongós, feszült lelki alkatú. A betegek többsége nehezen dolgozza fel a stresszhelyzeteket, alvászavarokkal küzdenek és nem ritka, hogy túlhajszolják magukat. Hajlamosak a maximalizmusra, magukkal és másokkal szemben is magas követelményeket támasztanak. A panaszok legtöbbször egy vírusos, bakteriális vagy toxikus bélfertőzés után jelentkeznek és akár tartósan is fennmaradhatnak. Ilyenkor a betegség fő okát nem a fertőzésben kell keresni, a fertőzés ebben az esetben csak a betegséget felszínre hozó tényező.
A panaszok igen sokfélék lehetnek: tompa nyomó fájdalom a has valamelyik területén, hirtelen váratlan heves hasi görcsök a jobb vagy bal csípőárokban vagy a köldök körül, szemmel láthatóan felpuffadt has, emésztetlen, alaktalan széklet vagy görcsös székrekedés. A bélkacsok kemény kötegként feszülnek ki a hasban.
Mire kell különösen ügyelni emésztési panaszok esetén?
Érdemes utána nézni annak, hogy a panaszok hátterében nem áll-e felborult baktériumflóra, mert annak rendezése nélkül nem várható tartós javulás. Ehhez ma már hazánkban is elérhető a normál flórát rendező készítmények közül egy jó pár. Hasonló módon érdemes kizárni a sérült nyálkahártyán és a felborult flóra miatt kialakult gombás vagy más fertőzéseket is. A funkcionális hasi panaszok talaján könnyen kialakulhat fertőzés. Amennyiben ilyen fertőzést diagnosztizálnak, annak kezelésére nem elég kizárólag a kórokozók elpusztítása, mivel a fertőzés kialakulásának kedvező környezet megváltoztatása mindennél fontosabb lehet. Tehát aki csak gombaölő terápiát alkalmaz, nem számíthat tartós sikerre, javítani kell az emésztést, rendbe hozni az immunrendszert és helyreállítani a normál bélflórát is.
A funkcionális hasi panaszok általános tünetei a fáradtság, kimerültség, koncentrációs zavarok, melyek oka elsősorban a felszívódási zavarok következménye. Ha tehát az általános állapoton javítani kívánunk, nem elég az emésztőrendszerre koncentrálni, hanem a következményeket is célszerű orvosolni. A hatékony kezelés és tartós javulás érdekében ilyenkor nagy adagú vitamin- és ásványianyag-pótlásra is szükség lehet.
A funkcionális hasi panaszok között gyakori a túlérzékenység valamely táplálékra, az áteresztő bélszindróma és a hisztaminózis is. Ezekre a panaszokra kevesen gondolnak, s ha mégis, akkor ezeket csak nehezen lehet igazolni vagy kizárni. Nem könnyű a helyzet, mert teljesen megbízható és korrekt, 100%-osan biztos diagnózist nyújtó vizsgálat egyikpanasz esetében sincs. A Voll-teszt, a Vega-teszt vagy a MORA-vizsgálat mérései gondos megfigyeléssel és kitartással segíthetnek eligazodni a bonyolult tünetek között.
Az emésztés célja a táplálék átalakítása, hogy azt a szervezet saját sejtjeinek felépítésére közvetlenül fel tudja használni. Az emésztéshez szükséges emésztő nedvek hiánya, vagy normális összetételük zavara emésztési problémákhoz vezet. Az emésztési zavarban a beteg nem tudja a bevitt táplálékot teljes egészében hasznosítani, és ezért testsúlya csökkenhet. Az emésztési problémák nemcsak lesoványodáshoz vezetnek, hanem a normális bélműködést is kórosan befolyásolják.
Az emésztési panasz lelki háttere
Emésztési panaszok: szellemi túltápláltság, nem tudják megemészteni a bírálatot, vonakodnak, agresszívek és nem tudják elengedni magukat.
"A testi szférához tartozó emésztés szoros összefüggésben áll a külvilág ingereinek lelki síkon történő feldolgozásával. Az emésztés - fizikai és lelki értelemben egyaránt - azt jelenti, hogy a magunkhoz vett táplálékot, illetve érzéki benyomásokat rendeznünk és hasznosítanunk kell, míg a hasznavehetetlentől és feleslegestől meg kell szabadulnunk."
Az intellektuális hajlamú emberek szívesen fogyasztanak sós és savanyú ételeket, mivel lelki szinten is ingergazdagságra vágynak. Aki „ingerlő" hatásokat keres, az erősen fűszerezett ételeket kedveli, még akkor is, ha az nehezen emészthetőek vagy nehezen felhasználhatóak.
"Azok az emberek, akik kerülik a problémákat, és legszívesebben minden konfliktus elől elmenekülnének, hajlanak a diétás kosztra, minthogy az, semmiféle különösebb ingert vagy követelményt nem jelent számukra. A halszálkától való irtózás az agressziókkal szembeni félelemre utal. A magvak iránti ellenérzés ugyancsak a problémáktól való húzódozást jelzi."
A hasmenés keletkezése is hasonló okokra vezethető vissza, ha emészthetetlen ételeket vettünk magunkhoz, amitől a lehető leggyorsabban meg akarunk szabadulni, minden probléma nélkül.
"A gyomorfekély annak a jele, hogy az ember bizonyos konkrét feladatokkal, melyeket az élet eléje állít, képtelen megbirkózni." Testi és lelki értelemben "megsavanyodik", s minden erejével próbálja a problémát (táplálékot) megemészteni, közben viszont agressziója (gyomorsava) révén kárt tesz magában. "A gyomorfekélyes betegnek tudatosítania kell, és le kell vezetnie agresszív indulatait, hogy meg tanuljon megfelelően bánni velük. Be kell látnia, hogy problémájának megoldása nem az ugyanabba az irányba mutató, még fokozottabb erőfeszítések révén érhető el, hanem úgy, ha helyzetéből helyes következtetéseket von le."
Az olyan ember, aki nem tudja magát elengedni, és hagyja felgyülemleni a lelki benyomásokat ahelyett, hogy feldolgozná, székrekedésre lesz hajlamos. "A test nyelvében a vastagbél a tudattalant szimbolizálja. A belek tartalmát, ennek megfelelően, tudattalan élményképek alkotják. Aki tehát székrekedésben szenved, annak nehezére esik bizonyos dolgoktól megszabadulni, lemondani, túljutni rajtuk. Ezek anyagi dolgokat éppúgy jelenthetnek, mint bizonyos emóciókat, melyeket a beteg nem akar kinyilvánítani."
A székrekedéses ember önmaga elől elmenekül, nem tud áldozatot hozni és fél minden veszteségtől, a bélrendszer a visszatartást tükrözi. Mindig azon aggódik, hogy nem tud takarékoskodni, sokat költekezik, ezért érzelmeit is adagokra osztja. Egészséges, hasznos és káros benyomások megkülönböztetésénél (elemzés), a benyomások feldolgozásánál, a megemészthetetlen dolgok kiválasztásánál.
Amit tenni kell emésztési panaszok esetén
Tanuljuk meg elfogadni a külső benyomásokat, így nem kényszerítjük arra testünket, hogy helyettünk cselekedjen. Válasszuk külön a minket ért benyomásokat, és a számunkra fontos információkat használjuk fel okosan, rágjuk meg alaposan (feldolgozás) a dolgokat, emésszük meg, és problémázás nélkül engedjünk el azokat. Az emésztetlen maradékokat válasszuk ki gyorsan és hiánytalanul.
"Tudatosan szerezzük meg, amire fejlődésünk során szükségünk van, kerüljük a feleslegeset és a károsat, a fennmaradót ne tartogassuk, hanem bocsássuk jó szívvel útnak."
- Emésztési panaszok - Funkcionális hasi panaszok
- Emésztési panaszok - Gyomorpanaszok betegség nélkül?
- Emésztési panaszok - A székrekedés megszüntetésének lehetőségei
- Emésztési panaszok - Sav-bázis-egyensúly
- Emésztési panaszok urológiai betegségekben
- Tanácsok tejcukor-emésztési zavar esetén
- Ne rágódjon! - Emésztési zavarok lelki háttere
- Lendület az epének - Természetes gyógyírek - Emésztési panaszok
- Versenyfutás a hasmenéssel - emésztési panaszok
- A felfúvódás kezelése - emésztés
- Ha baj van a bélben… - emésztési panaszok
- IBS, a „rejtőzködő” betegség - Az irritált bél meggyógyítható! - Emésztési panaszok
- Gyógyfüvek máj- és epepanaszokra - emésztési panaszok
- Ha fáj a hasa - emésztési panaszok
- Tavaszi regenerálódás szelíd módszerrel - emésztési panaszok
- Emésztés serkentésére, felfúvódás ellen
Kapcsolódó
Hírek
- Versenyfutás a hasmenéssel - emésztési panaszok
- Ne rágódjon! - Emésztési zavarok lelki háttere
- IBS, a „rejtőzködő” betegség - Az irritált bél meggyógyítható! - Emésztési panaszok
- Emésztési panaszok - A székrekedés megszüntetésének lehetőségei
- Gyógyfüvek máj- és epepanaszokra - emésztési panaszok
- Ha fáj a hasa - emésztési panaszok
- Emésztési panaszok - Sav-bázis-egyensúly
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- yumeiho masszőr
- családállítás
- kineziológus