Epebántalmak
Az epebetegségek két fő csoportja különböztethető meg: az epekő betegség és az epehólyag-, illetve az epevezeték gyulladása. A gyulladáshoz rendszerint kőbetegség is társul.
A máj sejtjei folyamatosan termelik az epét, a vékonybélbe azonban csak szakaszosan ürül, amikor az étkezést követően, az epevezeték-vékonybél torkolatában lévő záróizom ellazul. Étkezések között az epe az epehólyagban gyűlik össze. Étkezés, zsír, kis mértékben fehérje tartalmú ételek fogyasztása esetén az epehólyag összehúzódik. Az összehúzódást szintén kiválthatja gyógyszer, esetleg izgalmi állapot. Az epevezeték kóros körülmények között - kő, vagy gyulladás fennállása esetén - görcsösen húzódnak össze. Ezt a görcsös összehúzódást erős fájdalom kíséri. Kő és gyulladás nélkül is jelentkezhet epegörcs, például az epevezeték rendellenes mozgása, zavara miatt. Az epebántalmak kezelése az orvos feladata.
Nem tudni, hogy egyes betegeknél miért halmozódnak fel a kőképződésért felelős epesavak és a kalcium. A legkisebb epekövek okozzák a legsúlyosabb problémát, mert ezeknél áll fenn az a veszély, hogy beékelődnek az epehólyag vezetékébe. Sokszor meglepően nagy epeköveket fedeznek fel olyan betegeknél, akik sem emésztési zavarokra, sem hasi görcsökre nem panaszkodtak. A köveket csak abban az esetben kell eltávolítani, ha azok kellemetlen panaszokat okoznak. Ellenkező esetben a beavatkozás nem mindig szükséges. Amikor a kő elzárja az epehólyag-vezetéket, ezzel megakadályozza a hólyag kiürülését, amely az elzáródás következtében feszes és fájdalmas lesz. A kő okozta epehólyag-, illetve epeút-nyálkahártyakárosodás, valamint az elzáródás miatti epepangás területén előbb-utóbb gyulladás alakul ki. A betegnek gyakran epeköves roham kiváltotta panaszai vannak. Ha nem fordul azonnal orvoshoz, és az epehólyag, az epevezeték továbbra is elzáródva marad, sárgaság alakulhat ki. A beteg vizsgálata és kikérdezése után az orvos könnyen megállapíthatja a diagnózist: a jobb bordaív alatt, az epehólyag tájéka tapintásra igen fájdalmas. Kétségek esetén az orvos elrendelheti a máj és az epevezeték ultrahangos vizsgálatát.
Az epehólyag-gyulladás oka, rendszerint baktériumos fertőzés. Heveny vagy idült formája van. A heveny epehólyag-gyulladás kialakulásakor epeköves rohamhoz hasonló tüneteket okoz. A jobb bordaív alatt heves fájdalmak, láz, esetleg hányinger, hányás jelentkezhet. A roham alatt és után az epehólyag megnagyobbodik. Szövődménye az epehólyag körüli hashártya-gyulladás lehet. Gyakran a gyulladást epekő válthatja ki. Ha az epe besűrűsödik, az epehólyagban epekő keletkezik. Az epekövek nemcsak az epehólyagban, hanem az epe utakban is kialakulhatnak. Néha tünetek nélkül állhat fenn, máskor heves rohamokat okoz. A roham lényege, az epehólyag, vagy epe utak epekő által kiváltott görcsös összehúzódása.
Az epebántalmak lelki háttere
Epebántalmak: visszanyelt düh és agresszió. Meg kell tanulnunk önmagunkat "kifejezni", vállalni és "megnyilvánulni engedni".
"Az epezavarok tulajdon agresszív indulataink kezelésének nehézségeire utalnak. Aki dühében tajtékzik, akit "elönt az epe", de képtelen mérgét látható formában levezetni, zavart idéz elő epeműködésében."
Meg kell tanulnunk helyesen bánni az agresszióval. Akinek sok gondja, problémája van, állandóan rágódik rajta, és így fennáll a lehetősége, hogy idővel gyomorbetegség fog kialakulni nála. Aki pedig állandóan bosszankodik anélkül, hogy szeretne rajta változtatni, vagy éppenséggel elfogadná, abban biztosan felhalmozódnak az agresszív indulatok. Nem tudja azokat levezetni, főleg ha nincs tudatában az illető a problémáinak.
Amit tenni kell epebántalmak esetén
"Az epebetegnek meg kell tanulnia vállalni belső indulatait, nyíltan kifejezésre juttatni őket, ugyanakkor cselekvő módon megváltoztatni környezetét. Le kell vonnia a megfelelő következtetéseket, s óvakodnia kell attól, hogy belsőleg felgyűlt energiája ne szüntelenül önmaga felé süljön el. Hiszen a benne keletkező agressziók voltaképpen valaki más ellen irányulnak!"
Ne engedjünk az érzelmi agressziók felgyülemlésének, mivel hosszabb idő után ezek a keserű gondolatok, összetorlódott agressziók testünkben „kikristályosodnak” és epekövek kialakulásához vezethetnek.
- Epebántalmak - Epe - kő nélkül
- Epebántalmak - Elönt az epe
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Epepanaszok természetes kezelése
- Epekőbetegség
- Lendület az epének - Természetes gyógyírek - Emésztési panaszok
- Gyógyfüvek máj- és epepanaszokra - emésztési panaszok
- Máj- és epehólyagpanaszok homeopátiás kezelése
- Diétás tanácsok epebetegeknek - epebántalmak
- Epekő - epebántalmak
- Epehólyag-gyulladás - epebántalmak
- Epebántalmak
- Máj- és epebántalmak
- Epebántalmak, gyomorpanaszok? Kúráljuk ki!
- Elkerülhető epebántalmak
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- asztrológus
- grafológus
- Bach virágterapeuta