Apiterápia
Az apiterápia kifejezés az Apis (méh) és a terápia (gyógyítás) szavak összevonása, és a méhészeti termékekkel való gyógyítást jelenti. Az ember ősidők óta ismeri és használja ezeket a termékeket. Egy részük növényi eredetű: a méz, a virágpor, a propolisz. Más részük a méhektől származik: a méhpempő, a méhméreg és a méhviasz. Minden, ami a méhkaptárból forgalomba kerül teljesen természetes anyag és nagyon egészséges. A legismertebb talán a lépes méz.
A lépes méz
A megfázás egyik legismertebb gyógyszere. Általában azt gondoljuk, hogy csak a tiszta, folyékony mézek a jó mézek, de ezzel szemben minden méz lehet jó méz, attól függően, hogy milyen a cukortartalma, kikristályosodik-e, vagy folyékony marad. A kristályossága inkább attól függ, milyen növényből származik. A hazánkban népszerű akácméz például folyékony, nem kristályosodik ki, míg a repceméz kristályos szerkezetű. A méz igen hosszan eltartható, és a legegészségesebb élelmiszerek egyike. A lépes méz tartalmaz szénhidrátokat, cukrokat, fehérjéket, különböző szerves savakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket és természetes antibiotikumokat. Szénhidráttartalma kb. 80-85 %, ami főként szőlőcukor és gyümölcscukor keveréke. A szőlőcukor gyorsan felszívódó energiaforrás, és ez okozza a méz kristályosodását is. A gyümölcscukor lassabban szívódik fel, ettől nyeri az édes ízét a méz.
A méznek sok előnye van a többi cukorfajtával szemben. Először is nincs izgató hatással a belekre, emiatt bélnyálkahártya-gyulladásban szenvedők is nyugodtan fogyaszthatják. Másodszor a legtöbb mézfajta könnyen és gyorsan emészthető, és nem csak a szervezet energiaszükségletét, hanem a fehérje-, vitamin-, és ásványianyag igényét is kielégíti. Az emberi szervezet számára szükséges huszonnégy ásványi anyag közül huszonkettő megtalálható benne. Antibakteriális hatású, külsőleg és belsőleg is használható.
Virágpor
Közel teljes fehérje és szinte minden fontos ásványi anyag megtalálható benne, tartalmaz egy csomó fontos enzimet is. Már 30 grammja fedezi a felnőtt napi fehérjeszükségletét. Ehetjük szárazon, vagy mézzel, tejjel, joghurttal, gyümölcslével keverve. Ha hízókúrára szánjuk el magunkat, akkor nagyon ajánlott reggelenként, éhgyomorra egy kanálnyi virágpor bevitele a szervezetünkbe, mivel segíti beépülni a táplálékot és gyarapodást okoz, noha normál testsúlyú embernél nem hizlal.
Alkalmazható megfázás, influenza, vérszegénység, prosztatabántalmak, hiánybetegség, magas vérnyomás megelőzésére, sugárkezelés mellékhatásainak kivédésére.
Méhpempő
Sárgásfehér, savanykás anyag, ami nagy tisztaságban ritkán kapható, és rendkívül drága. A méz feloldja a méhpempő fontos anyagait, ezért a mézzel kevert méhpempő hatását veszti. Teljes értékű fehérje, vitaminban rendkívül gazdag, tartalmazza csaknem az összes B-vitamint, sok C-, és E-vitamint, valamint ásványi anyagot. Fiatalító regeneráló szer, külsőleg és belsőleg is használják. Növeli az ember teljesítőképességét, ellenálló képességét, javítja a hangulatot. Kapszulában, vagy kis üvegben kapható a gyógynövényboltban. A műtétek utáni regenerálódás felgyorsítható vele.
Olyan hormonokat is tartalmaz, amelyek enyhítik és késleltetik a klimax tüneteit. Használható még kúraszerűen növekedési zavaroknál, különböző fejlődési rendellenességeknél, szellemi kimerülésnél, koncentrációs zavaroknál, magas vérnyomásnál, emésztési zavaroknál, étvágytalanság ellen és immungyengeség esetén.
Propolisz (méhszurok)
A méhek által gyűjtött ragadós anyag, amit a kaptárak fertőtlenítésére és ragasztásra használnak. A propoliszt a növények ragadós váladékából gyűjtik össze. Aromasavakat, illóolajokat és gyantát tartalmaz, számos ásványi anyagban gazdag. Gombaölő hatású. Gyulladás gátló, helyi érzéstelenítő. Növeli a bőr sugártűrő képességét, hámosít, helyi érzéstelenítésre ideális. A sárgás-barnás, gyantás anyagból elsősorban alkoholos tinktúra és kenőcs készül.
Allergiás, szívbetegségben, koszorúér betegségben, vesebetegségben szenvedő beteg egyáltalán nem, vagy csak orvos felügyelete mellett ellenőrzött dózisban kaphatja!
Méhméreg
Idegbénító, légzésbénító hatású, főleg gyógyszeripari felhasználása ismert. Hisztamint tartalmaz. Elég gyakran vált ki allergiás reakciót, így csak annak kizárása után adható külsőleg kenőcs formájában, főleg mozgásszervi gondokra, reumára, lumbágóra.
Méhkenyér
Hőkezelt virágpép, magas K vitamin koncentrációval, és könnyen emészthető vas, cink és magnézium tartalommal. Viszonylag ritkán kapható.
Hársméz: görcsoldó hatású, hörghurutra, álmatlanság ellen, gátolja az érelmeszesedést.
Akácméz: főleg emésztési zavarok esetén használják, de erős köhögés ellen is jó, hurutoldó hatású.
Mentaméz: fájdalomcsillapító, emésztésjavító. Főként a puffadást és az epegörcsöt gyógyítja.
Gesztenyeméz: étvágytalanság és vérszegénység ellen használható, mivel magas a vastartalma. Külsőleg visszérproblémák, érgyulladás és nemi szervek gyulladása (ülőfürdő) esetén gyógyító hatású.
Eukaliptuszméz: féreghajtó, és a légúti panaszoknál segít.
Fenyőméz: vizelethajtó hatású, veseproblémáknál, vesehomoknál, ödémáknál használható eredményesen és húgyúti gyulladások esetén.
Az apiterápiában használnak még egyéb mézfajtákat is, mint a kakukkfűméz, lucernaméz, mustárméz, kutyatejméz, tökméz vagy a máriatövisméz.
A mézet különböző receptekben gyógynövényekkel keverik, ezáltal felerősítik azok hatásait.
A méz fogyasztása javallott
Belsőleg:
- gyomor- és, nyombélhurut
- szívbetegségek
- májbetegségek
- epebetegségek
- vesebetegség
- felső légúti betegségek: hurutos betegségek, megfázás, nátha
- nőgyógyászati betegségek
- idegrendszeri problémák (a B vitamin tartalma miatt)
- nyugtalanság, idegesség, pszichés problémák, elmezavar, pszichés eredetű fogyás
- álmatlanság
- ágybavizelés
- vérszegénység
- szénanátha
- asztmás megbetegedés
Külsőleg:
- horzsolás, sebek, vágások, égési sérülések
- visszérproblémák
- bőr gyulladásos betegségei
- nedvedző ekcémánál
- gyulladásos szembetegségnél
A méz fogyasztása ellenjavallott
- cukorbetegség
- belső elválasztású mirigyek túlműködése (pajzsmirigy, hipofízis, mellékvese)
- kóros elhízás
- kórosan magas koleszterin szint
- méz allergia
- méhcsípés allergia
- gyomorsav túltengés
Amennyiben allergiások vagyunk valamilyen növény virágporára, óvatosság ajánlott!
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
Oktatás
- grafológus
- yumeiho masszőr
- asztrológus