Vérszegénység
A vérszegénység és annak leggyakoribb típusai: vérszegénység, anémia
A vér alkotó elemei közül a vörös vérsejtek szállítják az oxigént. A hemoglobin a sejt felszínén elhelyezkedő fehérje az oxigén megkötéséért felelős. Ha a vörös vértestek vagy a hemoglobin száma egy bizonyos érték alá csökken, akkor vérszegénységről vagy anemiáról beszélünk. A vérszegénység lassan alakul ki és általában nem okoz tüneteket, viszont bizonyos jelekből lehet következtetni a betegségre. A terhesség harmadik harmadában a vér plazmatérfogata egy literrel gyarapodik, így a keringő vörösvértestszám és a hemoglobin szint lecsökken.
Normál érték
A vérszegénységet akkor könnyű meghatározni, ha ismerjük a normál érték definícióját.
A normál értéknek két meghatározása ismert:
- Az átlagpopuláció 95 %-nak a hemoglobinértéke.
- Az a hemoglobinérték, melyet nem növelnek táplálkozási és egyéb faktorok.
A normál hemoglobin érték férfiaknál mindig magasabb, mint a nőknél, viszont a kor előrehaladtával, 70 év felett a száma lecsökken. Ugyanígy az újszülötteknél és kisgyermekkorban, valamint a terhesség vége fele a hemoglobin értékének csökkenését figyelték meg. Akkor mondható ki az anémia, ha a hemoglobinkoncentráció kisebb a normál népesség átlagértékeihez viszonyítva.
A vérszegénység tünetei
A vérszegénységet könnyű felismerni. A laboratóriumi adatokat és a klinikai tüneteket összegezve kiértékelik és azt kielemezve könnyen megállapítható a vérszegénység. Balesetet követően, nagyfokú vérvesztés érheti az embert, azonban azonnal nem csökken a vörösvértestszám és a hemoglobin értéke sem. Vérszegénység kialakulásához a vörösvérsejt csökkenése, vérvesztés vagy a vörösvérsejteknek a vérben való korai elpusztulása, hemolízise vezet.
Anémiát a legfőképpen a vashiány hozza létre, amely kialakulhat fiatal nőkben a menstruáció ideje alatt, terhesség vagy szoptatás alatt, de gyermekekben és serdülőkben is előfordul, hogy sokkal nagyobb a vasszükségletük, mint a kínálat. Ha valaki gyakran ad vért, az is vashiányt okozhat. Felszívódás zavarával járó megbetegedések, ami nemcsak vashiányt, hanem egyéb olyan vitaminok hiányához is vezethet, amelyek a vérképzéshez szükségesek, mint a Folsav vagy B12. Van olyan típusú vérszegénység is, ami nem hiányállapotnak a vérképzésre gyakorolt hatása miatt alakul ki, hanem közvetett úton, pl. aminosav vagy pajzsmirigyhormon hiányában.
Az anémia által okozott klinikai tünetek az alábbi okoktól függenek
1. Milyen gyorsan alakul ki a vérszegénység?
Ha lassan alakul ki az anémia, nem okoz komoly tüneteket, mert a szervezet a szív és érrendszer fokozatosan tud alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez.
2. A tünetek súlyossága
Az enyhe vagy mérsékelt fokú vérszegénység nem vagy csak enyhe tüneteket okoz. Ha a vérszegénység nagyon lassan alakul ki, még a súlyos fokú vérszegénység is alig okoz tüneteket.
3. Életkor
Az életkor előrehaladásával a betegek egyre rosszabbul tűrik az oxigénhiányos állapotot, amely vérszegénységhez vezethet.
Milyen klinikai tünetek jellemzik az anémiát?
A vérszegénységre általános és specifikus tünetek jellemzők.
Általános tünetek
A gyengeség, nagyfokú fáradtság, kimerültség, légszomj, emlékezési és gondolkodási nehézségek, levertség, ingerlékenység, a nyálkahártyák sápadtsága, halványsága. A bőrszínéből nem mindig szabad következtetni vérszegénységre, a bőrszínt elsősorban a bőr vérkeringése határozza meg. A nem természetes megvilágítás vagy fokozott pigment lerakódás a bőrben nehezíti a bőrszín megítélését.
Ha a vérszegénység nagyfokú, a szív és keringési rendszer visszafordíthatatlan változásait okozza. A szívizom megvastagodhat, érfalak elvesztik rugalmasságukat a pulzusszám nagy, zörej hallható a szív felett, idősebb korban szívelégtelenség tünetei is kialakulhatnak.
A specifikus tünetek a vérszegénység típusát jellemzik.
Vörösvérsejt pusztulással járó anémiában: sárgaság alakul ki
Veleszületett vérszegénységben: Csonteltérések
Sarlósejtes anémiában: Lábszárfekélyek jönnek létre
A vérszegénység elsősorban a vas hiányát jelzi a vérben. A legfontosabb tünete a vörösvértestek túl alacsony száma. A vérszegény emberek gyakran érzik magukat levertnek fáradtnak. Az életet igen alacsony intenzitással élik, és gyakran panaszkodnak gyengeségre, energiahiányos állapotra.
Testünkben a vörösvérsejtek szállítják az oxigént, ami létfontosságú minden szervünk számára. A vörösvértestek hiányában nem biztosítható a testünk megfelelő oxigénellátottsága, ez okozza az energiahiányt és kedvtelenséget. Az oxigén a lélegzet az elsődleges energiaforrásunk az életben, szükségünk van rá, hogy tetterőre válthassuk, hogy teremthessünk a világban.
"Ez a hiányosság csupán testi megnyilvánulása vonakodásunknak, hogy kivegyük részünket a cselekvésből, minthogy még az energia ránk eső mennyiségét sem tudjuk befogadni. A vérszegénység az éngyengeség egyik jellegzetes formája." Valamilyen okból visszautasítja az életenergiát, amelyet cselekvésre válthatna. Kevés érdeklődést mutat az élet dolgai iránt, és az is előfordulhat, hogy a betegséget alibiként használja fel saját passzivitásának igazolására.
A gyógyuláshoz meg kell találnunk saját középpontunkat, és a lényegre kell koncentrálnunk-, ki kell nyíljunk az életre. Meg kell találnunk az életben azokat a dolgokat, amelyek valóban érdekesek lehetnek számunkra, és aktivizálnunk kell saját erőinket. Meg kell tennünk a szükséges lépéseket, erős kézzel kell irányítanunk saját életünket.
- A vérszegénység, és leggyakoribb típusai
- A vashiányos vérszegénység tüneteiről
- A vérszegénység: A vérképzés vizsgálata
- Vérszegénység: A daganatos betegségek kezeléséhez társuló anémia
- Vérszegénység: Miért okoz vérszegénységet a daganatellenes kezelés?
- Folsavhiányos vérszegénység
- A vészes vérszegénységről
- Vészes (B12 vitamin-hiányos) vérszegénység
- A sarlósejtes vérszegénységről
- Történelem: A vérszegénység gyógyítása
- A vashiányos vérszegénység
- Vészes vérszegénység és a B-12 vitamin
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- asztrológus
- yumeiho masszőr
- családállítás