Zöld hályog
A glaukóma vagy ismertebb nevén zöld hályog a szembetegségek közül az egyik legsúlyosabb, mivel a látóidegrostok lassan és visszafordíthatatlanul pusztulnak el. Ha idejében nem ismerik fel a kórt, akár vakság lehet belőle. A glaukóma a világon a második helyen álló népbetegség, ami vakságot okoz. Magyarországon a lakosság 1-2 százaléka érintett, de az életkor előrehaladásával ez az arány növekszik. Glaukómás rohamnál a szaruhártya zöldes árnyalatúvá válik, tévesen ugyan, de innen ered az elnevezés. A zöld hályog egyik vezető tünete általában a szem belső nyomásának akut vagy krónikus megemelkedése. A szembelnyomás normál tartománya 10-21 Hgmm közé esik.
A szem bevörösödik, és fájdalmassá válik, könnyezni kezd, a látás homályossá válik. A rossz közérzethez erős fejfájás és hányinger is társul. Ezekkel a panaszokkal orvoshoz szoktak fordulni a betegek, de sajnos elég későn jutnak megfelelő szakemberhez, és késedelemmel tudja a kezelést megkezdeni, ami sok betegnek a látásába kerülhet. A vörösödő szemből először kötőhártya-gyulladásra gondolnak, és a tünetek miatt nem szemorvoshoz mennek, hanem ideggyógyászhoz.
A látóideg szállítja az agyba a szemünkbe érkező képet. Finom idegrostokból áll össze, valahogy úgy, ahogyan az elektromos vezetéket vékony rézhuzalok alkotják. Amikor az idegrostok megsérülnek és elpusztulnak, kisebb kiesést okoznak a látótérben. Ha a látóideg minden rostja károsodik, a beteg megvakul.
Az elsődleges glaukóma megjelenési formái
- Nyitott zugú glaukóma
- Akut, vagy krónikus zárt zugú glaukóma
Elsődleges glaukóma a veleszületett glaukóma is.
Az elsődleges és másodlagos glaukóma közötti fő különbség, hogy míg az elsődleges nem valamely más betegség nyomán alakul ki, addig a másodlagos glaukóma fennálló szemészeti alapbetegség következtében alakul ki, mint például a szemben elhelyezkedő daganat vagy duzzadó szürke hályogos lencse, vagy szivárványhártya-sugártest gyulladás.
A glaukóma a súlyos látásromlás második leggyakoribb oka. A Föld lakosságának közel 1%-a szenved ebben a betegségben, ami mintegy 65 millió embert jelent.
A szürke hályogban szenvedő betegeknek csupán csak felét diagnosztizálják helyesen, de az elmaradottabb országokban ennél valószínűleg jóval kisebb ez a szám. Ennek oka elsősorban a panaszok késői jelentkezése, a glaukóma nem egységes definiálása és a glaukóma szűrés nehézségei.
A zöld hályog belső, lelki feszültség révén a szem megnövekedett belső nyomásához vezet, amely a látómező beszűkülését idézi elő - csőlátás. A zöld hályog esetén az érzelmi gátat kell megszüntetni, ami gyakran a sokáig elfojtott érzelmi sebek, szomorúság vagy gyász miatt alakult ki. "Az érzelmi blokád külső jeleként a valóságban el nem sírt könnyek elzárják a könnycsatornát." A zöld hályog jelzi, hogy világnézetünk nyomás alá került, elvesztettük széles látókörünket és rálátásunkat a világra.
A zöld hályog kezelésére rengeteg alternatív gyógymód és lazítási technika van, de igazi javulást csak akkor érhetünk el, ha az érzelmi gátlás létrejöttét kiváltó okot ismerjük fel és nyíltan szembenézünk vele. Ilyenkor az ember többnyire mélyen gyökerező depresszióra bukkanhat, időre van szüksége mire az egyén ezen a nyomasztó állapoton keresztüljut.
Tulajdonítsunk nagyobb jelentőséget a lelki eszmecseréknek, vegyük fel a kapcsolatot régóta elnyomott érzelmeinkkel és engedjük szabadjára őket. Nyissuk meg lelki csatornáinkat, engedjünk a kísértésnek és sírjuk ki magunkat, engedjük ki a nyomást. Irányítsuk figyelmünket a valóban fontos dolgok felé, koncentráljunk belső világunk felfedezésére. Ássunk le a nyomás gyökeréig, hogy meglelhessük a homályos pontokat és szembenézhessünk mélyen elnyomott érzelmeinkkel. Ez egy fájdalmas folyamat, "de csakis így érhető el a gátlás feloldása. Régóta halasztgatott feladatról van szó, amit az ember egykor elnyomott, azaz nem élt és oldott meg. Bármily fájdalmas legyen is a valósággal való szembesülés, csakis rajta keresztül visz az út a gyógyulás felé."
A zöld hályog lelki okai: érzelmi gátlás okozta belső nyomás, mélyen gyökerezd depresszió, megoldatlan és elfojtott problémák, a lazítás hiánya
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- asztrológus
- grafológus
- családállítás