Trombózis
Trombózisról akkor beszélünk, ha érrendszerünkben vérrög képződik, ami addig növekszik, míg leszakad belőle egy kisebb-nagyobb darabka, majd a véráramba jut. Ezt a vérrögöt a véráram továbbsodorja, míg egy nála szűkebb keresztmetszetű érszakaszhoz nem érkezik. Ott a vérrög elakad és elzárja a vér útját. Ekkor beszélünk embóliáról.
A trombózis (vérrögösödés miatt bekövetkező érelzáródás) a fejlett ipari országokban a leggyakoribb kiváltó oka az elhalálozásnak. Hazánkban csaknem minden második ember halálát közvetve vagy közvetlenül trombózis okozza.
A trombózis tünetei
A trombózis tünete annak helyétől függ. A trombózis leggyakoribb formái szerint:
- Mélyvénás trombózis esetén lábszárfájdalom, duzzanat, kékes-lilás elszíneződés észlelhető. Sok esetben magától megszűnik, azonban veszélyes szövődményeket, tüdőembóliát okozhat.
- Szívet behálózó koszorúér-elzáródás esetén szívinfarktus következhet be. Elzáródás következtében elhal a szívizom egy része, mivel nem jut oxigénhez.
- Az agyi erek elzáródásának következménye a szélütés (iktusz, stroke) az agyszövet elhalása. Szélütés következik be, ha az agy vérellátása hírtelen megszakad, a szövetek súlyosan károsodnak és elhalnak. A vérellátás kimarad, így nem kapják meg a szövetek azt a mennyiségű oxigént és cukrot, ami a működésükhöz szükséges
- A vénás rendszerben leggyakoribb az alsó végtagok felületi vagy mélyvénás trombózisa. Az alsó végtagok artériás érelzáródása végtagelhaláshoz vezet.
- A hasi szervek érrendszerében is keletkezhet trombózis, ami súlyos, életveszélyes zsigeri elhalást okozhat.
Esetleges komplikációk
Embóliáról akkor beszélünk, amikor egy vérrög vagy egy kis darabja leszakad az ér faláról, elindul a keringés útján, és a szervezet egy távoli pontján érelzáródást okoz. Vagyis a mélyvénás trombózis szövődménye gyakran a tüdőembólia, szívritmus zavar, illetve a szívinfarktust, melyet pedig az agyembólia követi.
A trombózis kiváltó okai
A mélyvénás trombózisnak számos hajlamosító tényezője lehet, többek között a mozgáshiány, sok ülés, öröklött véralvadási zavar vagy daganat, melyek növelik a trombózis kialakulásának kockázatát.
A trombózis kiváltó okait 3 csoportba szokás sorolni:
Érfal sérülés
- Sérülés vagy műtét. A vénák sérülése vagy műtét esetén lelassul a vér áramlása, fokozódik a véralvadék kialakulásának kockázata.
- Bármilyen gyulladás, sugárkezelés, külső behatás következtében az érfalból nagy mennyiségű véralvadási faktor szabadul fel és a sérülés helyén összetapadnak a vérlemezkék.
- Dohányzás, magas vérnyomás, anyagcserezavarok
A véráramlás lassulása
- Visszértágulat,
- Máj betegség, szívelégtelenség,
- Tartós ágyhoz kötöttség
- Sérült vagy operált végtag rögzítése esetén
A vér alvadásának fokozódása
- veleszületett vérrendellenesség, veleszületetten fokozott trombózishajlam,
- Hematológiai betegségek,
- Hormonális fogamzásgátlók,
- Terhesség
- Elhízás, kövérség - lassítva a vér áramlását és fokozzák a trombózis kockázatát.
- Dohányzás rendkívüli mértékben növeli a trombózis kockázatát, mert érfal sérülést okoz, lassítja a vérkeringést, és fokozza a vér alvadását is. Különböző rendszeresen szedett gyógyszerek hatása is lehet véralvadásra hajlamos
- Vörös vértestek túltermelése
Mit tehet Ön a trombózis ellen?
Ismerje fel trombózis tüneteit!
- Alsó lábszár duzzanat, elszíneződés, fájdalom.
- Erős mellkasi vagy hasi fájdalom.
- Hirtelen jelentkező heves végtagfájdalom.
- Látászavar, halláskiesés.
Trombózis mindenkinél kialakulhat
Ezért, ha bármilyen arra utaló jelet észlel, feküdjön le és lábát pózolja fel, fáslizza be, értesítse az ügyeletet és saját lábán ne közlekedjen egészen addig, míg ki nem zárták a trombózis tényét, vagy amíg meg nem gyógyult. Fogamzásgátló tabletta szedése esetén ne dohányozzon.
Mit tehet az orvos trombózis ersetén?
Az orvos a következő gyógyszereket rendelheti Önnek trombózis esetén:
Vérrögoldók (trombolítikumok), melyek a már kialakult vérrög oldására is képesek. A vérrögoldók szedése nagy körültekintést igényel, ugyanis súlyos vérzést is okozhatnak, éppen ezért csak életveszélyes helyzetekben alkalmazzák.
Véralvadásgátlók, vagy vérhígítók (antikoagulások). A mélyvénás trombózis kezelésére használt gyógyszerek nem képesek a már meglévő vérrögöket feloldani, de megakadályozzák annak növekedését és meggátolják az újabb vérrögök kialakulását. Ismerünk heparin készítményeket és szájon át szedhető ("orális") antikoagulánsokat. Trombózis esetén a kezelést heparin származékkal kezdik vénásan pár napig, majd azt követően legalább három hónapig szájon át szedhető véralvadásgátlóval folytatják.
Vérlemezke (trombocita) összetapadást (aggregációt) gátló gyógyszerek (Aspiryn, Klopidogrel) úgy módosítják a vérlemezkéket, hogy ne tapadjanak rá az erek falára. Fokozzák a véralvadásgátlók hatását, csökkentik az érelzáródás ismétlődésének kockázatát.
Olykor szükség lehet a vérrög sebészi eltávolítására is, ez érsebész szakorvos feladata.
A trombózis megelőzése
Kérje meg orvosát, hogy vizsgálja ki veleszületett, fokozott trombózishajlam lehetőségét. Rendszeresen ellenőriztesse vérnyomását, vércukorszintjét és vérzsír értékeit. Fogamzásgátló tablettát, bármilyen hormonkészítményt csak rendszeres orvosi ellenőrzés mellett szedjen. Visszérbetegségeire kérjen orvosi segítséget. Testsúlycsökkenés, fekvő beteg esetén gyógytorna, rugalmas pólya használata célszerű. Kerülni kell a vénás pangást okozó állapotot.
A trombózis lelki okai: egy pontosan lokalizálható probléma elzárja a dolgok szabad folyását, elakadt nézetek, megmerevedett álláspontok
Trombózisnak nevezzük a véralvadék ér elzárása következtében fellépő vénás pangást. A vér a lélek és a lelki energia szimbóluma, amely állandó áramlásban, folyamatos mozgásban van.
"Ha valamely "álláspontunk" (= lábunk) egy meghatározott ponton megmerevedett, ha gondolkodásunk vagy nézeteink egy bizonyos ponton megrekedtek, s zavarják a dolgok "menetét", azaz ha nem vagyunk hajlandók lelki életünk bizonyos vonatkozásain szükségszerűen változtatni, és ez által akadályozzuk fejlődésünket, vérrögképződés következhet be."
A vérünk = életenergiánk a visszafele vezető úton reked meg a vénánkban, ami azt szimbolizálja, hogy úgy gondoljuk, nem kapjuk vissza azt, amit befektettünk. Megrekedtünk merev nézetek között és életszemléletünk ítéletté alakult.
"Minthogy a trombózis esetében pontosan lokalizálható "problémáról" van szó, a beteggel folytatott beszélgetés során hamarosan kiderülhet, milyen ponton zárkózik el az illető a fejlődése érdekében szükségessé vált lépés megtételétől."
Ajánlott az élet tempójának csökkentése megpihenni a megkezdett úton, amelyet sok kerülőút = visszér tágulat és folyamelterelés jellemez. Meg kell tanulnunk úgy adni, hogy nem várunk érte jutalmat. Meg kell tanulnunk cselekvés nélkül cselekedni, ami annyit jelent, hogy merev elszántság nélkül cselekszünk anélkül, hogy függővé válnánk tetteinktől.
Ha a cselekedetek közepette megtaláljuk a nyugalmat és megértjük, hogy az élet egy folyamat, egy folyamatos áramlás akkor többé nem kell aggódnunk a trombózis miatt. Képesek leszünk bízni a változásban, és akadálytalanul áramolhat életenergiánk = vérünk.
- A trombózisról
- Vénás trombózis
- Trombózis: Veszély még bokarándulásnál is!
- Trombózis: A szennyezett levegő vérrögösödést okozhat
- A trombózis és a repülés
- Agyvérzés, agytrombózis, agyembólia
- Visszér, trombózis: A vénák betegségei
- Visszér, trombózis: A felszínes vénák betegségeiről
- Mélyvénás trombózis és az irodai munka
- A fertőzés megduplázza a mélyvénás trombózis kockázatát
- Trombózis: A keserű csokoládé gátolja a vérrögképződést
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- Bach virágterapeuta
- grafológus
- családállítás