Pajzsmirigytúltengés
A pajzsmirigy hormonjai a szervezet anyagcsere-folyamatainak, az energiaforgalomnak és a hőszabályozásnak legfontosabb tényezői. Az anyagcserét fokozó hatásuk révén növelik az oxigén felhasználását is. Emelkedik a zsírok és fehérjék lebontása, a cukorraktárakból fokozzák a kiáramlást, ezáltal a vércukorszintet is emelik. Az idegrendszer normális tevékenysége is jelenlétükhöz kötött. Fiatalkorban elengedhetetlenül szükségesek a normális testi és szellemi fejlődéshez.
A hormonok jódot tartalmaznak. Az ivóvíz és táplálék útján a szervezetbe kerülő jódból előbb egy, majd két, három és négy jódatomot tartalmazó vegyület épül fel, és a két utóbbi az aktív hormon (trijód-tironin - T3 - és tetrajód-tironin vagy tiroxin - T4). A pajzsmirigy működését elsősorban a hipofízisben termelődő trophormon, a TSH szabályozza, de mint már említettük, a bevitt jód mennyisége is befolyásolja a hormontermelést.
Fokozott hormontermelés
A túlműködés leggyakoribb oka az - autoimmun eredetű - pajzsmirigyhormon-termelés fokozódása (hyperthyreosis). Az ok a pajzsmirigyben keresendő, nem az agyalapi mirigy TSH termelése nő meg. (A betegséget Európában Basedow-kórnak, az angolszász/amerikai területen Graves-kórnak nevezik.).
Hasonlóan fokozott termelésre utaló tüneteket okozhat az olyan ún. göbös pajzsmirigy-megnagyobbodás ("göbös strúma"), amikor a kialakuló körülírt elváltozás akár extrém nagy mennyiségű hormont termel.
A betegben jelentkező tünetek - a hormonhatásnak megfelelően - igen sokrétűek: fokozott étvágy mellett a beteg testsúlya csökken. Megmutatkoznak a szimpatikus idegrendszer izgalmi jelei: gyors és erős szívdobogás, a szív ingerképző- és -vezető rendszerének zavarai, verejtékezés, izgatottság, ingerlékenység, sokszor hasmenés. A keringés sebessége nő, magas vérnyomás is jelentkezhet. A vérben nem mindig találhatjuk meg a vércukorszint emelkedését, mert ezt kompenzálhatja a fokozott energiaigény miatt szükséges nagyobb cukor-elégetés. Jellegzetes tünet lehet a szemgolyók kidülledése, amely, ha kisfokú, csak csillogóvá, nagyobbá teszi a szemet, és ez akár növelheti a női vonzerőt, de a későbbiekben már ijesztő arckifejezést kölcsönöz a betegnek, és veszélyezteti a látást is.
Emelkedhet a testhőmérséklet, a betegek a meleget rosszul tűrik. A pszichés nyugtalanság, érzelmi labilitás miatt sokszor a beteg környezete hívhatja fel a a kezelőorvos figyelmét, hogy "valami nincs rendben".
Ugyanilyen tünetekkel jelentkezik akár a göbös strúma, akár az agyalapi mirigy TSH-túltermelése következtében létrejövő hyperthyreosis is, az okok elkülönítése a követendő kezelés meghatározása miatt szükséges. Erre szolgálnak a hormonszintek meghatározása, az ultrahang- és izotóp-vizsgálatok.
Pajzsmirigytúltengés: elfojtott agresszív és elutasító érzelmek, „riadókészültség", túlfokozott belső aktivitás, állandó „vegetatív harci készültség"
Az ember szellemi és lelki működése állandó hatást gyakorol az ember testére, ezen belül pedig a szervezetünkben lévő mirigyekre. ”Különösen igaz ez a pajzsmirigy esetében. Ha valaki ösztönös igényeit és érzelmeit szüntelenül elnyomja - különösen az agresszív és elutasító jellegű érzelmeit -, s ennek következtében állandó belső harcnak van kitéve, ez a folytonos riadókészültségi állapota pajzsmirigy túlműködéséhez vezet, ami a megfelelő hormon kiválasztódása révén tartós „vegetatív harci készültséget" teremt.”
Mivel ezek az érzelmek általában nem nyilvánulnak meg, mert elfojtják vagy megtagadják őket, ezért erre a harcra sajnos bensőleg kerül sor. A beteg gyakran nem ad hangot saját félelmeinek és magányérzetének, ehelyett ezek különböző erőfeszítésekben nyilvánulnak meg, mint például a túlzott felelősségvállalás vagy az ambiciózusság.
Azt a vágyát, hogy végre megértő társra találjon, nem szavakban fejezi ki, hanem azon szinte görcsös igényén keresztül, hogy másokról gondoskodjék. Ezáltal az őt körülvevő világban rokonszenvessé válik, de ő maga egyre inkább elégedetlen lesz ezért gyakran depresszióba süllyed. Képtelen kiszabadulni saját maga építette börtönéből.
A pajzsmirigytúltengéses beteg feladata:
A pajzsmirigytúltengéses betegnek tudatosítania kell a tudattalan fejlődési, kiteljesedési vágyát. Fel kell vállalnia saját önző igényeit, vágyait. Független döntéseket kell hoznia, és az élet adta lehetőségekből „nagykanállal kell merítenie”. Olyannak kell mutatnia magát, amilyen valójában. Egyszerű az orvosság, légy önmagad!
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- grafológus
- családállítás
- asztrológus