Izomgörcs
Az izomgörcs az alsó végtagon akkor jelentkezik, amikor az izom hirtelen és erősen összehúzódik. A legtöbbször olyan izmokban jelentkezik, melyek két ízületet hidalnak át. Az izomgörcs általában egy percnél rövidebb ideig tart, de akár több perc is lehet, mire az összehúzódás megszűnik
Minden izommozgás alapja az izomrostok és az azokat alkotó izomfonalak finom szerkezetében rejlik. Ez utóbbiakat szabályosan, egymással párhuzamosan elhelyezkedő fehérjeszálak, az úgynevezett aktin- és miozinmolekulák alkotják. Ingerület hatására az izomrost környezetében kalciumionok szabadulnak fel. Kalciumionok hatására – egy troponinnak nevezett fehérjemolekula segítségével – egymás mellett képesek elcsúszni, és kicsit ahhoz hasonlóan, mint ahogy két fogkefét sörtéivel egymás felé fordítva összedughatunk, az egymás mellett elcsúszó fehérjeszálak végül is az izomfonalat, illetve az izomrostot rövidítik meg, így az izom összehúzódik.
Az ingerület elmúltával a kalciumionok kiáramlanak az izomsejtből, és az izom ellazul. Ha ez a folyamat zavart szenved, az izom tartósan összehúzódik, begörcsöl.
Pontos okát nem ismerjük, de van néhány olyan tényező, ami elősegítheti az izomgörcs kialakulását.
- Fáradtság
- Túlerőltetett testedzés
- Kiszáradás
- Nagy testsúly (nem feltétlenül jelent túlsúlyt)
- Elektrolit háztartás zavara
- Gyógyszerek (statinok, szteroidok, stb. )
A leggyakoribb ok jellemzően a szokatlan módon végzett testedzés, mely vagy erősebb tréninget, vagy a szokottól eltérő gyakorlatot jelent. Az izomgörcsök gyakrabban lépnek fel fiatal (kamaszkorú) és öregebb (65 év feletti) embereknél. A nagyobb testsúlyú emberek hajlamosabbak izomgörcsökre, továbbá néhány gyógyszer mellékhatása is okozhatja.
Hogyan akadályozható meg?
- Fogyasszunk elegendő folyadékot.Pontosan nem ismert, hogyan okoz a dehidráció izomgörcsöt. Igyunk legalább három nagy pohár vizet mindennap, egy pohárral lefekvés előtt is. Sok folyadékot ajánlatos fogyasztani testedzés előtt, alatt és után is.
- Végezzünk rendszeresen nyújtási gyakorlatoka. A nyújtás ellazítja az izomrostokat. Edzés után a nyújtási gyakorlatok ellazítják az izmokat és megakadályozzák görcsöket. Győződjünk meg arról, hogy a testedzés után kellően lehűltünk, és ne végezzünk erősebb testedzést elalvás előtt.
- Eddzünk fokozatosa. Építsük fel fokozatosan az edzőprogramot, és próbáljuk meg elkerülni a gyakorlatok intenzitásának hirtelen növelését. A 10 százalékos szabályhoz érdemes tartanunk magunkat: soha ne emeljük a terhelést, több mint 10 százalékkal az előző hetihez képest. A hirtelen változtatás izomgörcsöt okozhat.
Az ember általában ösztönösen cselekszik ilyenkor: a masszírozás és az izom nyújtása gyakran megoldja a problémát.
- Masszázs
- Az izom óvatos nyújtása
- Forró zuhany vagy fürdő, mely felmelegíti és ellazítja az izmot.
Számos görcsállapotot ismerünk, az izomgörcs több betegség tünete is lehet. Alapvetően külön kell válasszuk a simaizomgörccsel járó állapotokat, mint például a hörgőgörccsel járó asztmás rohamot, a vese- vagy epeköves kólikát, a menstruációs görcsöket és a bélgörcsöket a harántcsíkolt izomzat görcseitől.
Izomgörcs: hibás szellemi-lelki magatartás, egyoldalúság, túlzott becsvágy, mértéktelen akarat, görcsösen makacs viselkedés
„Az életet az energia szüntelen áramlása és cseréje, keletkezés és elmúlás, folytonos fel- és leépülés jellemzi. Ideális esetben életünk minden területe s egyben testünk különböző részei is egyforma mértékben részesülnek energiából.”
Ha azonban bizonyos magatartásformákat és tevékenységeket folyamatosan előtérbe helyezünk, ha energiánkat mindig egy bizonyos oldalra koncentráljuk, ha meghatározott nézetekhez kötjük magunkat, akkor testi szinten is meg fogunk merevedni. A szellemi-lelki feszültség miatt az adott izomhoz állandó összehúzódásra felszólító parancs érkezik és a túlterheltség, elsavasodás miatt az izom rugalmatlanná és cselekvőképtelenné válik.
„Ha kitűzött célunkat „görcsösen" próbáljuk elérni, anélkül hogy feltennénk a kérdést, vajon az út, melyen elindultunk, nem szorul-e módosításra, életellenesen cselekszünk.”
A feladatunk
Ha gyakorta szenvedünk izomgörcsben, át kell gondolnunk életszemléletünket. Lehet, hogy bizonyos területeken túl makacs, görcsös vagy egyoldalú. „Aki túlzott nagyravágyásból, erőszakosan tör célja felé, annak ajánlatos lenne módosítania cselekvésmódján. Aki mindennap kelletlenül lát neki a munkájának, akinek „össze kell szednie magát", hogy a követelményeknek megfeleljen, annak meg kellene kísérelnie megtalálni elégedetlensége, belső görcsössége okait. Esetleg ajánlatos lenne állást változtatnia, talán megérett az idő az élettárssal vagy főnökkel folytatandó őszinte beszélgetésre.”
A túlzott megfeszülést és koncentrációt először tudati szinten kell felismerni, hogy ezzel tehermentesítsük a testet. Figyeljük meg, hogy milyen körülmények között lépnek fel az izomgörcsök ez segíthet feltárni a feszülés szellemi okát.
Létfontosságú, hogy a világ visszacsatolásaira oda figyeljünk, és ha szükséges át tudjunk orientálódni más területre, hogy tudjunk a folyamatosan változó körülményekhez alkalmazkodni.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- grafológus
- családállítás
- Bach virágterapeuta