Visszértágulat
A visszértágulat, más néven visszeresség (orvosi néven varicositas) azt jelenti, hogy azok a vivő erek, amelyek az elhasznált vért a szívbe szállítják, a lábakon kórosan kitágulnak. Napjaink egyik legjellemzőbb betegsége lett a visszértágulat, előfordulásának gyakorisága egyre nő a mozgáshiány, illetve az ülő életmód következtében. Statisztikák szerint a visszértágulat a nőknél sokkal gyakoribb, mint a férfiaknál. Leggyakrabban a lábakon jelentkezik. Az apró hajszálerek seprűszerűen kitágulnak, ez inkább csak esztétikailag zavaró, viszont a nagyobb vénák durva tágulatai, ha el vannak hanyagolva, később súlyos következményekkel járnak. A vér és folyadékpangás miatt a lábak megduzzadnak, vizenyőssé válnak, és a boka felett barna elszíneződés látszik a bőrön, majd később fekélyek alakulnak ki, sőt gyakori a mélyvénás trombózis kialakulása is. A visszértágulat nemcsak a lábakon, hanem a hüvelyben és végbélben is gyakran előfordulnak.
A visszértágulat tünetei
Kezdetben a tünetek inkább csak esztétikai problémát okoznak. Akár már serdülőkorban megjelenhet a kanyargós kitüremkedés az alsó végtagon, később egyre kifejezettebbé, láthatóvá vállnak. A visszértágulat melletti bőrfelszín elsötétedik. Nehéz lábérzés hosszas állás után. Fájdalom, izomgörcsök, égető vagy szúró érzés, megduzzadt végtagok.
Esetleges komplikációk
- A legsúlyosabb szövődmény a vérrögképződés, trombózis kialakulása, melyet sokszor a vénák falának gyulladása kísér.
- Lábszáron nehezen gyógyuló sebek, fekélyek alakulnak ki.
- Komoly viszketéssel járó ekcémás bőrgyulladás.
- A beteg vénaszakasz nagyon sérülékennyé válik, emiatt vérzések gyakorisága megnő.
- Bokák és térdek vizenyőssé válnak.
A visszértágulat kiváltó okai
A terhesség alatti hormonváltozás, testsúlynövekedése, a magzat súlya és térszűkítő hatása miatt a test alsó részében a vénák fokozott terhelésnek vannak kitéve. Azonban szülés alkalmával, illetve székletürítési problémák, vagy nehézsúly emelése esetén is terhelve vannak a vénák.
A visszértágulat másik kiváltó oka a hajlam, az öröklött tényező. Egészséges körülmények között a vér mindig a szív felé áramlik, a láb izmaiban a pumpahatás segíti a működést, míg a billentyűk megakadályozzák a vér visszafolyását. Abban az esetben, ha valaki túl sokat ül, vagy éppen fekszik, nem sportol, mozgásszegény életmódot folytat, ez a pumpa funkció nem működik megfelelően. Gyakran a vénabillentyűk öröklött elégtelensége miatt a vér egy része a lábfej irányába folyik vissza, illetve a vénákba és nem a szív felé. Az elgyengült véna izomzata kitágul, mivel a nagy nyomásnak nem tud ellenállni, és ez által kanyargóssá válik.
További kockázati tényezőt jelent a magas testalkat, az elhízás és a rostszegény táplálkozás.
Mit tehet Ön visszértágulat esetén?
- Ha van rá lehetősége felpózolt lábakkal pihenjen.
- Fontos a rendszeres testmozgás, sport, sétálás a szabadban. Biciklizés és úszás.
- Ha ülőmunkát végez, gyakran álljon fel és mozgassa meg végtagjait.
- Sok rostban gazdag ételt fogyasszon.
- Vigyázzon az elhízással, ügyeljen testsúlyára.
- Viseljen rugalmas harisnyát, ha van rá módja, fáslizza be lábait, mert így csak annyira szorítja el az ereket, hogy ne fájjon, de nem engedi kitágulni a vénákat.
- Panaszai fokozódása esetén vagy szövődmény kialakulásakor feltétlen keresse fel az orvost.
- Lehetőleg sokáig ne álljon egy helyben, mozogjon, sétáljon.
- Kerülje a melegvizű fürdést, inkábba zuhanyozást részesítsük előnybe.
Visszértágulat lelki okai: bizonyos álláspont megmerevedése, rugalmasság és feszítőképesség csökkenése, egy adott állapot belső elutasítása
Ha nincs meg az emberben a belső nyugalom, nem vállalja fel valamely életfeladatát esetleg többet, eluralkodhat rajta egyfajta belső elutasítás bizonyos élethelyzetekkel szemben. Ilyenkor a vénabillentyűk elernyednek, vénás pangás áll elő. A visszérbetegség kialakulása, tehát egy görcsös magatartás eredményeképp alakulhat ki.
"A visszérbetegre netán nyomasztólag hat egy kelletlenül végzett tevékenység, vagy csalódott az életben, ami belső megterheléshez, negatív érzelmekhez vezet. A visszerek e torzult magatartást kívánják az illetőben tudatosítani."
Miután a beteg rájött, hogy miféle feszítő erő, görcsösség vagy elutasítás okozza tüneteit, változtatni kell a szóban forgó szituációhoz való hozzáállásán. Meg kell tanulni elfogadni azt, körültekintően kell kezelni, kellő figyelmet szentelni neki. "Mindez azt is jelenti, hogy az ember vállalja önnön reakcióit, elengedi magát, hogy nyugodtan tudja keresni és megvalósítani a megoldást."
"Többnyire csupán a dolgokkal szembeni belső viszonyulásunkon kell változtatni, s máris minden másképp fest." Amennyiben az ember belsőleg képes lesz a változásra, testileg is újból visszanyeri alkalmazkodóképességét. A feszítőerő és rugalmasság folyamatos növekedésével a visszerek eltűnnek.
- A visszérbetegségről
- Visszértágulat
- A visszér okai és kezelése
- Visszér: Vénatréning
- Visszér: Fókuszban a lábunk
- Panaszok visszértágulat esetén
- Visszér, trombózis: A vénák betegségei
- Visszér: Gyógyítás műtét nélkül
- Visszér, trombózis: A felszínes vénák betegségeiről
- Visszér: Ismerkedjen meg lába ellenségeivel!
- Visszér: Előzze meg a vénás láb kialakulását!
- Visszér? 12 jó tanács, és búcsút inthet az ólomlábaknak!
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- családállítás
- asztrológus
- grafológus