Szürkehályog
Mi a szürkehályog?
A szürkehályog fokozatos látásromlással járó időskori szembetegség. A szemlencse elhomályosulásával, elszürkülésével jár, ami megakadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán. Nevét onnét kapta, hogy a betegség előrehaladásával a pupilla területe elveszti fekete csillogását, és szürkéssé válik. A hályog szó pedig ködös, felhős látást okozó elváltozást jelent. Úgy érzi a beteg, mintha bepárásodott volna a szemüvege. Az esetek többségében mindkét szemet érinti, időskorban előfordulása 65 év felett csaknem 70 %-ra tehető.
A szürkehályog kialakulásában szerepet játszó tényezők
A szemlencse vízből és fehérjékből épül fel, születéskor a legrugalmasabb és legmagasabb a víztartalma, azonban, ahogy idősödik az ember, a fehérjék mennyisége kórosan megnő és kicsapódik, így a tiszta lencse elhomályosul, elveszti rugalmasságát. Vagyis a szürke hályog nem egy hártyát jelöl a lencsén, hanem a lencse elszürkülését.
A szürkehályog lehet méhen belüli vírusfertőzés: pl. rubeola következménye, ami a terhesség első pár hónapjában éri a kismamát. Ugyanis, ha a terhesség alatt a kismama rubeola fertőzésen esett át, várható lesz, hogy a baba szürkehályoggal születik. Ugyanilyen veszélyes a mumpsz, a kanyaró, a bárányhimlő, hepatitis, gyermekbénulás is. Bizonyos anyagcserezavarok, mint a cukorbetegség vagy belső elválasztású mirigy betegségei, illetve hormonzavarokkal összefüggő kórképek is hajlamosító tényezők lehetnek. Néha gyógyszer mellékhatás is kiválthatja. Káros lehet a hosszan tartó szteroid kezelés. A szemet ért tompa vagy éles sérülés miatt is lehet szürkehályog. A dohányzás szintén növeli a szürkehályog kockázatát.
Idős korban jelentkezik leggyakrabban ez a betegség, ami látáscsökkenéshez, későbbiekben vaksághoz vezethet.
A szürkehályog diagnózisa
A tünetek hónapok, évek alatt fejlődnek ki és könnyen fel lehet ismerni, szabad szemmel is látható.
Szürkehályogra utaló jelek
- Homályos, elmosódott, ködös látás.
- Éjszakai vezetésnél vakítja a fény
- Gyakran kell szemüveget cserélni, mert mindig változik a dioptria.
- Úgy érzi a beteg, mintha film lenne a szem előtt, mintha pókhálón nézne.
A szürkehályog kezelése
Sajnos a szürkehályog sem lézerrel, sem gyógyszerrel nem szüntethető meg, kezelés nélkül vaksághoz vezet. Egyetlen gyógymód ismert, hogy az elszürkült lencsét eltávolítják műtéttel, és azt egy műanyag lencsével pótolják. A szürkehályog a lencse tokjával együtt távolítható el, de úgy is lehet, hogy a lencse tokrészét nem távolítják el. A lencse magját pedig ultrahanggal szét lehet törni, így a lézeres műtéttel csak egy egészen kicsi kis bemetszés történik. Ezek a pár milliméteres sebek maguktól összetapadnak, gyorsan begyógyul a seb, így nincs szükség altatásra, injekciózásra sem. A műtét rövid időt vesz igénybe, és nagyon jó eredménnyel zárul.
„A szürke hályog esetében az anyagcsere egyfajta zavaráról van szó. A szemlencse nem kap megfelelő vagy elegendő táplálékot, anyagcseretermékek maradnak vissza benne, melyek a látást és a szaruhártyát is zavarják.” Ez a betegség váratlanul is jelentkezhet ne kívánt élethelyzetek alkalmával ám ilyenkor amilyen gyorsan jött olyan gyorsan meg is szűnhet. Kialakulhat azonban hosszú távon is, amikor az egyén nem akarja „élesen látni” a világot, a szürke fátyolon keresztül kevésbé átlátható és élessége kevésbé bántó. Megnyugtató eltávolodás ez a környezetünktől és így nem kell meglátnunk azt, amit nem akarunk.
Amit tenni lehet szürkehályog ellen
Sokat segíthet a táplálkozásunk megváltoztatása és a mozgásszegény életmód elhagyása. Fizikai mozgékonyságunk fokozódásával szellemi, lelki rugalmasságunk is növekedni fog, ami segít, hogy nézeteink ne merevedjenek meg. Gyökeresen meg kell változtatnunk helytelen életszemléletünket, mert ha valamit rendszerint nem akarunk meglátni, az előbb utóbb látásunk elvesztéséhez vezethet. „A betegnek meg kell kísérelnie, javítani a légzésmódján is, hogy ezáltal ismét részt kelljen vállalnia a külvilág történéseiben - legalábbis az eddiginél nagyobb mértékben.” Tegyük fel magunknak a kérdést: melyik az a helytelen belső magatartás, ami elhomályosítja tiszta látásunkat?
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- Bach virágterapeuta
- kineziológus
- yumeiho masszőr