Gyomorégés
Amikor ételt veszünk magunkhoz, a táplálék a szájüregből a nyelőcsőbe, innen a gyomorszájnál található zárógyűrűn át a gyomorba kerül. A zárógyűrű az étel visszaáramlását akadályozza meg. A gyűrű elégtelen működése esetén a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe. Kezdetben gyulladást okoz, később fekélyképződést (Ulcus oesophagei) indít el annak alsó szakaszán. Kezelés nélkül felléphet vérzés, hegesedés, valamint az állandó gyulladás következtében ritkább esetben rákos folyamat is kezdetét veheti.
A gyomorégés tünetei
A szájban savas ízérzet alakulhat ki, gyakoriak lehetnek a felböfögések. A betegnél általában kellemetlen, égő, maró érzés jelentkezik a gyomorszájnál, mely étkezésekkor és fekvő helyzetben fokozódik. Ezek a tünetek időnként mindenkinél előfordulnak, reflux-betegségre csak abban az esetben kell gyanakodnunk, ha a panaszok állandósulnak.
A gyomorégés kialakulásának okai
A gyomorégés okozta fekélyes megbetegedések kiváltó okai a stressz, alkoholfogyasztás, dohányzás, egészségtelen és rendszertelen táplálkozás, maró hatású anyagok véletlen vagy szándékos lenyelése, esetleg a Helicobacter pylori nevű baktérium felszaporodása.
Terhes nőknél a méh nyomást gyakorol a gyomorra, mely hatással van a zárógyűrű működésére is, ezért náluk gyakoriak a reflux-betegség tünetei.
A gyomorégés kezelése
A reflux-betegség enyhébb panaszai nagyon jól kezelhetőek életmódbeli változtatással; például a dohányzás, fűszeres, zsíros, paradicsomos, citromos ételek, alkohol, szénsavas italok kerülése…stb. A panaszokat azonnal csökkenthetjük tej vagy szódabikarbóna fogyasztásával, ezek azonban nem gyógyítják a betegséget. Étkezések után 1-2 óráig ne feküdjünk le, a gyomortartalom nyelőcsőbe való visszajutását akadályozhatja az ágy fejrészének megemelése is.
Súlyosabb, állandósult tünetek esetén forduljunk orvoshoz, aki a diagnózist gyomortükrözéssel esetenként szövetminta vétellel állítja fel.
Az orvos javasolni fogja az életmód változtatást, gyomorsav-termelődést csökkentő gyógyszert, illetve fertőzés esetén antibiotikumot ír fel. Sebészeti beavatkozásra csak ritkán kerül sor.
A gyomorégés tünetei
A gyomorban levő erős sav felmarja a nyelőcső, esetenként a gége nyálkahártyáját. Betegség tünetei jellegzetesek. Ez rendszerint a szegycsont mögötti égető fájdalomérzetként jelentkezik, amely a mellkason keresztül felfelé, a szájba sugárzik. Gyakori a böfögés, étkezéskor korai teltségérzet, kellemetlen szagú lehelet. A fájdalmat ekkor már szinte bármilyen tevékenység fokozza: hajolás, lefekvés, hideg vagy forró ital, étkezés. Ez az érzés általában étkezés után néhány órával jelentkezik.
Gyomorégés: elutasítás, agresszió, düh, kellemetlen helyzettel való szembesülés, kedvetlenség
„Amikor egy különösen nehéz problémával foglalkozunk, melyet minden igyekezetünkkel meg kívánunk „emészteni", étkezéskor túl sok gyomorsavunk termelődik, ami végső soron felfelé tör a nyelőcsövön: egyszóval „megsavanyodunk". A feltörő felesleges gyomorsav égető érzést okoz a nyelőcsőben. Ez azon törekvésünk jelképe, hogy a probléma végére járjunk, ugyanakkor világosan jelzi a kínzó zavar miatt érzett agressziónkat, dühünket is.” Az ilyen egyének képtelenek haragjuk tudatos kezelésére és gyakran lenyelik mérgüket. A gyomorégés előjele lehet egy esetleges gyomorfekélynek vagy epebántalmaknak. Állandó gyomorégésünk lehet, ha már huzamosabb ideig gyűlik bennünk az agresszió. Ez akkor alakul ki, ha újra meg újra szembesülnünk kell egy kellemetlen helyzettel, amikor nem merjük magunkat megvédeni vagy nem akarjuk levonni belőle a kínos következtetéseket.
Mi a feladatunk gyomorégés esetén?
A gyomorégésben szenvedőnek végeredményben meg kell tanulnia megvédenie önmagát, meg kell tanulnia agresszív indulatait megfelelően kinyilvánítani. Tudatosabban kell kezelni az agresszió megnyilvánulásait még akkor is ha ezért elveszítjük környezetünk rokonszenvét egy időre.
- Gyomorégés, reflux betegség
- Gyomorégés - A civilizáció betegsége, a reflux
- Gyomorégés - Feszült gyomorral
- A nyelőcső gyulladásos betegségei - gyomorégés
- Gyomorégés
- Gyomorégés, savtúltengés, reflux
- Liftező gyomorsav - A gyomorégés
- Gyomorégés
- Emésztőrendszeri megbetegedések - gyomorégés, reflux
- Gyomorfájás, gyomorégés
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- Bach virágterapeuta
- yumeiho masszőr
- asztrológus