Gyermekbetegségek
Kanyaró (morbilli)
Mi a kanyaró?
Vírus által okozott fertőző gyermekbetegség. Cseppfertőzés útján terjed, a betegség lappangási ideje 9-12 nap.
A kanyaró tünetei
A kanyaró első tünetei a hőemelkedés, láz, levertség, rossz közérzet, étvágytalanság, valamint hurutos köhögés, kötőhártyagyulladás, orrfolyás. Néhány nap múltán a szájnyálkahártyán apró szürkésfehér foltok jelennek meg, ezek az un. Koplik foltok. Ezek a foltok általában órákon belül (14-48 óra alatt) vörös foltokká változnak.
A következő szakaszban jelennek meg a kanyarós kiütések. A kiütések kiütközésével párhuzamosan a láz hirtelen magasra ugrik, akár 40 fok feletti hőmérsékletet is mérhetünk. Ezután láz 1-2 nap alatt lecsökken, és a beteg közérzete is javul. A kiütések halvány vörös, a bőr szintjéből kiemelkedő foltok, amelyek a fejen a fül mögött, a hajas fejbőr határán, a nyakon, és az orcákon jelennek meg először, majd a törzsön és a végtagokon. A viszketés nem súlyos. Amikor a kiütések megjelenésekor nyirokcsomók megduzzadhatnak.
A kanyaró szövődményei
A leggyakoribb szövődmények a tüdőgyulladás, a középfül-, és az agyvelőgyulladás. A tüdőgyulladást az ilyenkor legyengült immunrendszer következménye. Az említetteken kívül gégegyulladás, szívizomgyulladás, valamint a lappangó tuberculosis (TBC) kiújulása is az bekövetkezhet.
A kanyaró kezelése
A magas lázat lázcsillapítóval enyhíthetjük. Ekkor sok folyadék fogyasztása és ágynyugalom szükséges. Bakteriális felülfertőzés csak antibiotikummal kezelhető.
A kanyaró megelőzése
15 hónapos korban javasolt beoltatni a gyermekeket kanyaró ellen. Az oltóanyag az un. MMR (Morbilli-Mumpsz-Rubeola) kombinált oltóanyag, amely a betegségeket okozó vírusokat élő, de legyengített formában tartalmazza. Ez az eljárás az aktív immunizálásnak. Az idő múlásával az immunitás foka csökken, a védettség tehát nem 100 %-os, ezért emlékeztető oltásra van szükség, melyet 6 éves korban kell beadatni.
Rózsahimlő (rubeola)
Mi a rózsahimlő?
Vírus által okozott, cseppfertőzés útján terjedő betegség. Lappangási ideje 14-21 nap. Általában enyhe lefolyású betegség. Akkor kockázatos, ha terhesség korai szakaszában kapjuk el, mert a rózsahimlő a magzatban súlyos szervi fejlődési rendellenességeket okozhat.
A rózsahimlő tünetei
Általános tünetek (gyengeség, rosszullét, hurutos köhögés, hőemelkedés, láz stb.) mellett kiütések alakulnak ki, a nyaki és a tarkótáji nyirokcsomók fájdalmasan megnagyobbodnak, néha ízületi gyulladás is fellép. A kiütések döntően a nyakon és a törzsön találhatók. Kb. 3 nap után a rózsahimlő tünetei megszűnnek, szövődmény általában nem lép fel.
A rózsahimlő kezelése
Erős tünetek esetén ágynyugalom, bő folyadékfogyasztás javasolt. Bakteriális felülfertőzés esetén antibiotikumos kezelés jön szóba.
A rózsahimlő megelőzése
15 hónapos korban javasolt beoltani a gyermekeket rubeola ellen. Az oltóanyag az un. MMR (Morbilli-Mumpsz-Rubeola) kombinált oltóanyag, amely a betegségeket okozó vírusokat élő, de legyengített formában tartalmazza.
Bárányhimlő (varicella)
Mi a bárányhimlő?
Vírus által okozott, fertőző betegség, 14-21 napos lappangási idővel. A hólyagos bőrkiütések vírusokat tartalmaznak, ezek közvetlen érintkezés, a levegő, vagy cseppfertőzés útján terjednek rá más személyre.
A bárányhimlő tünetei
Általános tünetek (hőemelkedés, láz, étvágytalanság, rossz közérzet) mellett jellemzően a törzsön, a felsőtesten, az arcon, és a hajas fejbőrön viszkető vörös udvarral szegélyezett hólyagok jelennek meg, közepükön behúzódással. A hólyagok kezdetben víztiszta folyadékkal teltek, majd kb. 24 óra alatt a folyadék zavarossá válik, később pörk alakul ki, a hólyag leszárad. Általában a hólyagok több napon keresztül folyamatosan jelennek meg, miközben a betegség elején kialakultak már pörkösödnek. A pörkök később hegesedés nélkül gyógyulnak, amennyiben a beteg a viszkető kiütéseket nem kaparja, mert azok így felülfertőződnek, gennyes bőrgyulladás kialakulhat ki. A pörkök aktív vírusokat már nem tartalmaznak, fertőzést tehát nem közvetítenek. Néha a szemben a szaruhártyán, illetve a kötőhártyán is lehetnek hólyagok, ezek átmenetileg zavarhatják a látást. A fejen lévő nyirokcsomók is megnagyobbodhatnak. A bárányhimlő általában az első hólyagok megjelenésétől számítva 10-12 nap alatt lezajlik.
A bárányhimlő szövődményei
A viszkető hólyagok elvakarása miatt gyakran találkozunk a bőr másodlagos bakteriális felülfertőzésével. Súlyos esetben vérlemezke hiány alakul ki, ami belső vérzésekhez vezethet. A tüdőgyulladás és az agyvelőgyulladás is szövődménye lehet a bárányhimlőnek.
A bárányhimlő kezelése
A hólyagok megjelenésekor ágynyugalom, sok folyadékbevitele, szükség esetén lázcsillapítás. A viszketés csökkentésére ún. antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedése javasolt, ne használjunk rázókeveréket, mert elősegíti a hólyagok felülfertőzését. A viszkető bőrterület gyakori zuhanyozása is segíthet. Bakteriális felülfertőzés esetén antibiotikus kezelés javasolt. Súlyos, szövődményes esetben vírusellenes készítményeket alkalmaznak. A pörkök leszáradásáig a beteg fertőz, ezért addig közösségbe nem mehet.
A bárányhimlő megelőzése
Az aktív immunizálás élő de legyengített vírust tartalmazó oltóanyaggal lehetséges. Lehetőség van ezen kívül passzív immunizálásra is. Ekkor a vírus által más szervezetben termelt ún. immunglobulint adják be a betegnek, így érik el a betegséggel védettséget. A passzív formát általában legyengült immunrendszerű betegeknél alkalmazzák, mert azoknál a legyengített vírus is betegséget vált ki.
Gyermekbetegségek: a külvilághoz való alkalmazkodási folyamat, érlelődési lépések, az adott körülményekkel való összeütközés
„A gyermekbetegségek legtöbbje, így a bárányhimlő, rubeóla, kanyaró vagy a skarlát, a bőrön jelentkezik. Minthogy a bőr az ember kontaktusteremtő szerve, melyen át a külvilággal érintkezésbe kerül, az említett betegségek azt jelzik, hogy a gyermeknek újabb leckét adott fel az élet.” Szimbolikusan valami új tör a felszínre, ami a test és a lélek következő fejlődési szintjét jelenítik meg. A gyermekbetegségek, vagyis a belső konfliktusok az érettség és a fejlődés vonatkozásában előrehaladást jelentenek. „A gyermekbetegségek a világhoz való alkalmazkodási folyamat velejárói. Ha e betegségeket védőoltásokkal kiküszöböljük, akkor nem folynak le, ami később - vérmérséklettől függően – agresszióban, vagy depresszióban nyilvánulhat meg.” Ezért veszélyes, ha a gyermekbetegségeket felnőttkorban kapjuk el, mert az alkalmazkodás addig még nem következett be és később megtenni ezt jóval nehezebb.
„Amennyiben a belső érlelődési folyamatra nem kerül sor, elengedhetetlenné válik a külső tanulási mechanizmus.”
Amiben segíthetünk
A szülők fogadják el, hogy az életben az újrakezdések mindig válságos helyzeteket idéznek elő, segítsék gyermeküket, hogy egyéni tapasztalataikra támaszkodva találják meg önnön lényüket. „Szülei tapasztalatainak ismeretében válik képessé a gyermek arra, hogy tulajdon, elengedhetetlen tapasztalataira szert tegyen, és betöltse feladatát, hogy a világot önnön lényével összhangban formálja anélkül, hogy a tévesen értelmezett nevelés következtében lénye deformálódott volna.” Amire a gyermekeknek valóban szükségük van ebben a megterhelő időszakban az a figyelmesség, végtelen türelem és sok szeretet.
- Bőrkiütések csecsemőkön és gyermekeken
- Gyermekkori fülproblémák, fülfájás
- Gyermekbetegségek: Rózsahímlő (rubeola)
- Gyermekbetegségek: Kanyaró (morbilli)
- Gyermekbetegségek: Bárányhimlő? Nem kell!
- Gyermekbetegségek: A rubeoláról
- Gyermekbetegségek - Autizmus és kanyaró-oltás: nincs kapcsolat
- Járványos gyermekbénulás - izomsorvadás
- Egy tanulmány szerint nem helyes a kisgyermekek allergia elleni oltása
- Ha allergiás a gyermekem... asztma, ekcéma, bőrbetegség
- Ha gyermeke dadog
- Gyermekbetegségek - Veszélyes szabadság
- Gyermekbetegségek - rubeola (rózsahimlő)
- Gyermekbetegségek - Az oltástól való félelem akár kanyarójárványt is okozhat
- Gyermekbetegségek - A védőoltások jelentősége felbecsülhetetlen
- Gyermekbetegségek - Kanyaró
- Gyermekbetegségek - Kanyaró (morbilli)
- Gyermekbetegségek - Bárányhimlő (Varicella)
- Gyermekbetegségek - A bárányhimlő elleni vakcina bevált a krónikus gyermekkori vesebetegségekben
- Gyermekbetegségek - Bárányhimlő
- Gyermekbetegségek - Bárányhimlő (Varicella)
Kapcsolódó
Hírek
- Gyermekbetegségek - Veszélyes szabadság
- Gyermekbetegségek - Autizmus és kanyaró-oltás: nincs kapcsolat
- Gyermekbetegségek: Kanyaró (morbilli)
- Járványos gyermekbénulás - izomsorvadás
- Ha allergiás a gyermekem... asztma, ekcéma, bőrbetegség
- Gyermekbetegségek: Rózsahímlő (rubeola)
- Egy tanulmány szerint nem helyes a kisgyermekek allergia elleni oltása
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- kineziológus
- Bach virágterapeuta
- asztrológus