Aromaterápia
A virágszirmokból, fakéregből, gumiból, gyantából kinyert illóolajokat már az ókori kultúrák is jól ismerték és sokoldalúan használták többek közt egészségmegőrzésre, vallási célokra, testápolásra. Az aromaterápia elnevezést először 1928-ban René-Maurice Gattafossé francia vegyész használta, illóolajnak pedig egy adott növény vagy növényi rész vízgőzzel lepárolható (vagy desztillálható) illékony vegyületeinek összességét nevezte.
Véletlenül fedezte fel, hogy a kezén lévő égett seb a rácsöppentett levendulaolajtól sokkal gyorsabban gyógyul. Egy másik francia, Dr. Jean Valnet folytatta Gattafossé kutatásait, aki a második világháborúban megsebesült katonák sebeit gyógyította. Később Marguerite Maury alkalmazott aromaterápiát páciensein.
Az illóolajok egyes növényekből különböző eljárásokkal előállított, jellegzetes illatú, szobahőmérsékleten elillanó folyadékok. Vízben nem oldódnak. Oldószernek használhatunk tejet, mézet, és úgynevezett vivőolajokat (napraforgó-, szőlőmag-, szója-, mandula-, avokadóolaj). Egyesek gyulladáscsökkentők, mások gombaölők, vírusölők, nyálkaoldók, vagy baktériumölők. Más-más mértékben, de mindegyik fertőzést gátló és illatosító.
Az illóolajok hathatnak orron, bőrön és szájon keresztül. A szaglószervünk közvetlen kapcsolatban áll a limbikus rendszerrel, mely a bonyolult érzelmi és magatartásbeli reakciókat, és az emlékezetet szabályozza. A belélegzett illóolajok közvetlenül hatnak idegrendszerünkre, érzelmeinkre, lelkiállapotunkra, és ezen keresztül kihatnak fizikai létünkre is.
A bőrünkön keresztül ható illóolajokat rendkívül sok masszázstípusnál felhasználják, molekulái a bőr pólusain keresztül felszívódnak a szervezetünkbe. Először a véráramba jutnak, ami elszállítja a belső szerveinkhez és a nyirokrendszerünkhöz, ahol beindítják a szervezetünk öngyógyító mechanizmusait. Ezek az olajok sokféle tünet kezelésére, enyhítésére alkalmasak, a bőrproblémáktól kezdve egészen a stressz enyhítéséig.
A szájon át ható illóolajok alkalmazása a rendkívül tömény kivonatok miatt igen nagy körültekintést igényel!
Az aromaterapeutánál tett látogatás során a terapeuta kikérdezi a beteget, közben felméri a személyiségét, és eldönti, milyen kezelés volna számára a leginkább megfelelő. Ezután végigmasszírozza a kiválasztott illóolajjal. Az olaj hatását kiegészítő és erősítő gyógyteákat rendel, majd összeállít egy méregtelenítő étrendet. A beteg általában kap egy-egy üvegcse olajat, amelyet otthon a fürdővízébe csöppenthet vagy bedörzsölésre is használhat. Az aromaterapeuta rendszerint többször visszarendeli páciensét, hogy állapotát figyelemmel kísérje. Alkalmanként a kezelés, illetve a kiválasztott illóolajok változhatnak.
Levendula: Az egész szervezetet egyensúlyba hozza. Kifejezett fertőtlenítő hatásánál fogva alkalmas akne, hurut, fejfájás (a migrént is beleértve), égési sebek, sérülések, a menstruációs fájdalmak és kimerültség kezelésére. Enyhe nyugtató hatású és jót tesz a bőrnek. Használata pihentető alvást biztosít. Ez az egyik legelterjedtebben használatos illóolaj.
Szantálfa: Indiában és Kínában honos, a belőle nyert illóolaj hatásosan gyógyítja az aknét, a köhögést, a megfázást és a vizenyőt. Kellemesen hat a bőrre, ezért masszírozásra is használják. Szexuális zavarok kezelésében is hatékony. Nemi vágyat serkentő hatást is tulajdonítanak neki.
Ilang-ilang (jelentése: virágok virága): Illata a jázminéhoz hasonlít. Kiváló kozmetikum. Serkenti az agyműködést, így társas összejövetelek előtt hatásos lehet ebből az olajból a fürdővízbe csöppenteni. Hatással van a szexuális teljesítőképességre is, ezért impotencia és frigiditás kezelésére is használják. A magas vérnyomás ellen szintén hatásos szernek bizonyul.
Kamilla: Gyulladáscsökkentő hatóanyagot tartalmaz, s ezen kívül nyugtató hatású. Enyhíti az izomlázat, csillapítja a fejfájást, oldja a menstruáció előtti feszültséget, segít leküzdeni az álmatlanságot és gyomorrontás esetén is hasznos lehet. Görcsoldó és bőrtisztító hatása kiváló, csökkenti az allergiás eredetű viszketést.
Eukaliptusz: Fertőtlenítő hatású, kellemes illatú olaj. Köhögés, torokfájás, hörghurut, orr- és homloküreg-gyulladás, migrén, húgyúti problémák, húgyhólyaggyulladás, reuma, túlerőltetett izmok, bőrfertőzések, herpesz, szúnyogcsípés kezelésére ajánlott. Különösen megfázásra, influenzára jó. Alkalmazását kerüljük hasonszervi megbetegedésekre szedett gyógyszerek, homeopátiás kezelések mellett. Ügyelnünk kell arra, hogy az eukaliptusz használata gyermekeknél legalább 5 éves korig ellenjavallt az orrban ill. az orr környékén. Megfázás, köhögés, influenza esetén tegyünk 5-6 cseppet egy forró vízzel megtöltött tálba, és ezzel inhaláljunk. Izomláz vagy reumatikus panaszok hatékonyan csillapíthatók masszázzsal.
Citrom: Fertőtlenítő, frissítő hatású. Megfázás, influenza, magas vérnyomás, ízületi gyulladás, orr- és homloküreg-gyulladás, orrvérzés, bőrproblémák, szemölcs, tyúkszem, fogínygyulladás esetén ajánlott. Emésztési problémák, májtisztítás, orrvérzés, szemölcs, tyúkszem ellenszere is lehet. Különösen hatékony pattanásos bőr kezelésében, és kiváló frissítő. Érzékeny bőrűeknél bőrirritáció jelentkezhet.
Rozmaring: Elsősorban sportsérülések, ficamok, izomláz kezelésére használják, de frissítőként is kiváló. Fejfájás, ízületi fájdalmak, kimerültség, korpás haj, hajhullás, megfázás, köhögés, rossz vérkeringés, túlzott alkoholfogyasztás, gyomorbántalmak, alacsony vérnyomás, görcsök kezelésére is alkalmas. Vigyázat: terhesség és epilepszia esetén használata tilos! Masszázsolajba keverve enyhíthetjük a fájó izmok, reumás fájdalmak kínjait, de hideg borogatást is készíthetünk, ha rándulás okozta fájdalmat, duzzadást kell csillapítanunk. Tegyünk 4-6 csepp olajat a hideg vízzel átitatott törülközőre, és helyezzük a sérülést szenvedett végtagra. Hajápoló termékekbe keverve eltünteti a korpát.
Teafa: Bakteriális, vírusos és gombás fertőzések, megfázás, influenza, orr- és homloküreg-gyulladás, húgyúti problémák, égési sérülés, rovarcsípés, pattanás, szemölcs, hajkorpa ellen használható. Erősíti az immunrendszert a fertőzésekkel szemben. Különösen jó vágási sérülések és nemi fertőzések kezelésére. Allergiát ritkán okoz, főként akkor, ha az előírt szavatossági időn túl használjuk. Égési sérülések, rovarcsípések, illetve vágott sebek esetén cseppentsünk belőle egy vattacsomóra és szorítsuk a sérült bőrre. Megfázás, influenza és köhögés esetén tegyünk pár cseppet inhaláló folyadékba. Ez az olaj belégzésre is kellemes, ugyanakkor rendkívül hatékony a fertőzésekkel szemben. Húgyúti fertőzések esetén adjunk 6 cseppet a fürdővizünkhöz.
Bazsalikom: Lelki kimerültség, ájulás, csökkent koncentrálóképesség, migrén, hörghurut, megfázás, köhögés, asztma, emésztési rendellenességek, darázs- és rovarcsípés ellenszere. Elsősorban mentális fáradtság esetén használatos. Csak megfelelő mennyiségben hatásos, túlzott fogyasztása lehangoltságot okozhat. A havi vérzést is megindíthatja, ezért terhesség idején kerüljük! Koncentrálóképességünk javítására csöppentsünk zsebkendőre 4-5 cseppet, s lélegezzük be. 6-8 csepp a reggeli fürdővízben frissít, feltölt energiával. Ha rovarcsípésre használjuk, vattacsomóra cseppentve nyomjuk a csípés helyére.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
Oktatás
- asztrológus
- Bach virágterapeuta
- kineziológus