Vérnyomás (alacsony)
Az alacsony vérnyomás vérkeringési zavar, ami akár szervekben is, de elsősorban az agy vérellátásában okoz zavart. Köztudott, hogy a magas vérnyomás károsan hat az egészségre, de ugyanakkor kevesen ismerik az alacsony vérnyomás veszélyeit. Az alacsony vérnyomást nem betegségként kezelik, de tünetei sokszor nagyon kellemetlenek és zavaróak.
Az alacsony vérnyomás nem károsítja a szerveket, sem az ereket, sőt még az élettartam növekedhet is. Csak abban az esetben kell kezelni, ha a panaszok nagyon erőteljesek. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, mert a tartósan alacsony vérnyomás komolyabb szervi elváltozásokról is árulkodhat.
Az alacsony vérnyomás tünetei
Alacsony vérnyomás esetén az agyi keringés zavarát lehet észlelni elsősorban, ami szédülés, fejfájás, kábaság, látászavar, ájulás formájában jelentkezhet. Rosszullétet szapora szívverés, sápadt végtagok, émelygés, izzadás követi. Ha az alacsony vérnyomás tartósan megmarad, a teljesítőképesség csökken, fáradékonyság, koncentrációzavar lép fel. Alvászavar, depresszió is kialakulhat, de nagyfokú izzadás is. Hirtelen helyzetváltoztatáskor, fekvésből történő felálláskor előfordul gyakran szédülés, homályos látás, ájulás.
Esetleges komplikációk
Súlyosabb esetben a rosszullét tünete eszméletvesztés, illetve szívmegállás lehet. Az ájulás sérülést, csonttörést okozhat, ami elsősorban az idős embereknél jelent nagyobb veszélyt. Terhesség alatti alacsony vérnyomás a magzatnál testsúlycsökkenést okoz, az átlagnál kisebb súlyú babák születnek.
Alacsony vérnyomást kiváltó okok
- Leggyakoribb az esszenciális forma, amikor a betegség okát nem lehet kideríteni.
- Leggyakrabban azért pontosan lehet tudni a betegség okát.
- Ilyen a hormonális eredetű hypotónia, ami a pajzsmirigy alulműködésekor fordul elő, mellékvese elégtelenség, agyalapi mirigy elégtelenségében alakul ki.
- Szív és keringési betegségek (aorta szűkület, szívelégtelenség, ritmuszavar)
- Gyógyszer mellékhatások (vérnyomáscsökkentők, vízhajtók túladagolása, pszichiátriai szerek, szívgyógyszerek)
- Leggyakoribb a cukorbetegeknél kialakuló alacsony vérnyomás
- Pszichés okok (kimerültség, lelki megterhelések)
- Genetikai tényezők (magas, sovány testalkat)
- Időjárási tényezők, frontok
- Fertőző betegségek (szeptikus sokk), ami halálhoz vezethet
- Hosszantartó fekvés után is gyakori az alacsony vérnyomásos tünet
Mit tehet Ön alacsony vérnyomás ellen?
- A sport és mozgás, a séta sokat segíthet a tünetek enyhítésében.
- Több alvás, pihenés.
- Fekvő helyzetből nem szabad hirtelen felállni.
- Bő folyadékbevitel, tea, kávé. Fontos, hogy legalább naponta 2-3 l folyadékot kell inni.
- Jó hatással van az erekre a hideg és meleg zuhany váltakozása
Mit tehet az orvos alacsony vérnyomás esetén?
- Az orvos feladata megállapítani a betegség tényét, diagnosztizálni az alacsony vérnyomást.
- Ki kell vizsgálni, van-e olyan betegsége a páciensnek, ami alacsony vérnyomást okozhat.
- Tanácsokat ad, hogy kell az életmódján változtatni, valamint gyógyszert ír fel, ha szükséges.
Alacsony vérnyomás esetén az ember nehezen szedi magát össze reggelenként gyakran bágyadt és kimerült. Nehezen tudnak koncentrálni, gyakran szédülnek és egyesek el is ájulnak, mivel olyan életfontosságú szervek, mint például az agy, nem kapnak elegendő vért.
"Az "ájulás" egyben világosan jelzi is, hogy valójában hol van a hiba. Az alacsony vérnyomású egyén visszariad a nehézségektől, még csak kísérletet se tesz legyőzésükre, inkább megkíméli magát a konfliktusoktól. Ellenállást tapasztalva nyomban visszavonul, következésképp véráramlása is visszahúzódik." A vér visszahúzódása perifériás keringési zavarokat okoz, amely tökéletesen szimbolizálja, hogy az egyén még csak érintkezésbe sem akar lépni valamivel. Az ilyen ember gyakran elájul, hogy kitérjen az őt érintő küzdelmek elől így hárítván el a felelősséget önmagáról. Képtelen önmagát nyíltan vállalni és kiállni egyenesen valamiért. Az alacsony vérnyomás elsősorban nőknél fordul elő.
Az alacsony vérnyomás lelki okai: képtelenség a konfliktusokkal való szembenézésre, elégtelen dinamika és aktivitás, adott helyzetek kerülése
Amit tenni kell alacsony vérnyomás esetén
Alacsony vérnyomás esetében sokat segít az aktivitás fokozása. A pulzust naponta legalább tíz percig tartsuk 130-as értéken. Bármilyen sporttevékenység végzése ajánlott, ami fokozza az aktivitásunkat és a teljesítőképességünket. A szabadidőnket mindig mozgással töltsük. A vérkeringés szempontjából jobb az ötszöri kis étkezés, mint a háromszor nagy. Kis mennyiségű alkohol elfogyasztása pezsdítőleg hat a vérkeringésre. Sokaknál hasznosnak bizonyult a feketekávé. A fenti tevékenységek fokozzák a cselekvőképességet, de igazán komoly változást csak a gondolati beállítódás változása hozhat.
"Az alacsony vérnyomású embernek meg kell tanulnia szembenézni a problémákkal, nem szabad kitérnie előlük, hanem cselekvő módon változtatnia kell azon, ami megváltoztatandó. Minthogy mindenféle hiány egyben valamifajta lehetőség felsejlése, felmutatása, azaz feladat is, az adott helyzetből mindig le kellene vonnunk a megfelelő tanulságokat. Így ráébredhetnénk arra, hogy magas, illetve alacsony vérnyomásunk alapvető oka az, hogy hiányzik belőlünk az eredendő bizalom. Ez az ősbizalom a praenatalis időszakban, vagyis közvetlenül a megszületésünk előtt alakul ki, s később csak rendkívüli nehézségek árán szerezhető meg, márpedig jelen esetben ez a feladatunk."
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- grafológus
- kineziológus
- asztrológus