Hasmenés
A székletürítés természetes gyakorisága egyénről egyénre változik a napi három alkalomtól a három naponkénti egy alkalomig. Ezért az a személy nevezhető hasmenésben szenvedőnek, akinél a székletürítés az egyébként megszokottnál nagyobb gyakorisággal jelentkezik, és a széklet lágy vagy folyós. Az alkalmi hasmenés nem komoly, és általában önmagától elmúlik. Ezzel szemben a súlyos hasmenés dehidrációt (vízvesztést) válthat ki, és életveszélyes állapotok kialakulásához vezethet. Ritkán a folyamatosan fennálló hasmenés más, súlyos betegségek tünete is lehet (tífusz, kolera és vastagbélrák.)
Tünetek:
- A természetes gyakoriságot meghaladó székletürítések.
- Lágy/folyós/vizes széklet.
- Hasi görcsök bizonyos esetekben.
- Láz és hányás alkalmanként.
Esetleges komplikációk:
- Dehidráció (vízvesztés: beesett szemek, rugalmatlan bőr, szomjúság, száraz nyelv/ajkak, csekély mennyiségű vizelet).
Kiváltó okok:
- Szorongás/stressz (pl. vizsgák, utazás).
- Ételmérgezés (bakteriálisan fertőzött, vagy mérgező vegyszerekkel szennyezett étel fogyasztása).
- Az emésztőrendszer vírusfertőzése (pl. emésztőrendszeri influenza).
- Bizonyos ételekkel szembeni allergia, pl. tejcukor-érzékenység (azon embereknél, akiknél hiányzik a laktáz enzim, amely a tej emésztésében fontos szerepet tölt be).
Mit tehet Ön:
- Várja meg, amíg a hasmenés magától elmúlik!
- Vegyen be egyszerű "hasfogó" gyógyszereket! (Ne adjon gyermekeknek ilyen gyógyszereket, amíg az orvos nem ad rá utasítást!)
- Kerülje a szilárd állagú élelmiszereket, egyen lágy állagú ételeket (zabkása, sós vízben főtt burgonya, reszelt alma, banán) 1-2 napig!
- Igyon sok folyadékot (víz, gyümölcslé, levesek)! Kerülje az alkoholos italokat, a kávét/teát, tejet és a szénsavas üdítőket! Csecsemőknél folytassa a tejjel való táplálást, de a tehéntejet hígítsa fel kétszeres adag forralt vízzel!
Mit tehet az orvos:
- Kizárja a hasmenés komolyabb lehetséges okait.
- Erőshatású hasmenésgátlókat ír fel.
- Szükség esetén kórházba utalja Önt.
Megelőzés:
- Alaposan mosson kezet WC használat után és ételkészítés/főzés előtt! (A baktériumok/vírusok által okozott hasmenés ragályos.)
- Fedje le az élelmiszereket, hogy megvédje a legyektől, svábbogaraktól, egerektől és patkányoktól!
- A nyers és kész formában tárolt élelmiszereket/ételeket egymástól elkülönítve raktározza! Tartsa a maradék ételeket hűtőszekrényben!
Forrás - egeszsegkalauz.hu
„Hasmenés: szorongás, félelem és vonakodás az életfeladatokkal való megbirkózástól, az élettől való félelem, csökkent rugalmasság”
Az emberi szervezet kiválasztórendszere a táplálékok megemésztésére szolgál. Célja, hogy megszabadítson minket a haszontalan és káros anyagoktól. Ezeket a táplálékokat nevezhetjük benyomásoknak, melyekből a számunkra fontosat szűrjük ki. Tüneti szinten a hasmenés egyfajta hajlam a túlzott elemzésre és kritikára. Az eseményeket megemésztetlenül átengedjük magunkon, mindenben kifogásolnivalót akarunk találni, és semmit nem akarunk elfogadni. Félelemből átlépünk dolgokon, nem akarunk szembenézni a felmerülő problémáinkkal.
„A hasmenés az attól való félelmet jelképezi, hogy nem nőttünk fel az elvégzendő dologhoz, az élet túl sokat követel tőlünk. Ahelyett, hogy szembenéznénk a problémával, inkább visszahúzódunk egy csöndes, magányos helyre, s hagyjuk, hadd menjenek a dolgok a maguk útján.”
Amit tennünk kell
A megoldás lényegi része, hogy képesek legyünk kritizálni a saját kritikusságunkat. Tanuljuk meg elfogulatlanul látni a dolgokat, fejlesszük áldozatkészségünket. Fontos ugyanakkor, hogy megtanuljunk adni és kapni, engedjük közelünkbe egyeseket feltételek nélkül is. Engedjük felszínre törni a bennünk lakozó gyermeket, szabaduljunk meg a túl magas elvárásoktól. A hasmenés folyadékveszteséget jelent, amit igyekezzünk pótolni, mert a folyadék egyben a testi és szellemi rugalmasság szimbóluma is. Hasmenés idején elveszítjük rugalmasságunkat, melyet igyekeznünk kell visszanyerni. Hagyjuk megtörténni a dolgokat, tanuljunk meg őszinték lenni és ismerjük fel a ránk nehezedő nyomást.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- asztrológus
- családállítás
- yumeiho masszőr