Gyomorhurut
A gyomor belső borítása rendkívül ellenálló, a nagyon erős savaknak sem károsítják. Különböző okok miatt azonban mégis kialakulhat a nyálkahártya gyulladása, később károsodása, ezt nevezzük gyomorhurutnak (gasztritisz).
A baktérium okozta gyomorhurutot leggyakrabban a Helicobacter pylori nevű kórokozó váltja ki. Ez egy olyan baktérium, mely a gyomrot borító nyáktermelő sejtekben szaporodik, és az egyetlen, amely a normálisan savas kémhatású gyomorban képes növekedni. Savat nem termelő gyomorban azonban sokféle kórokozó elszaporodhat. Ezek átmeneti vagy tartósan fennálló gyomorhurutot is előidézhetnek.
A gyomorhurut legsúlyosabb fajtáját heveny stressz váltja ki. Ezt a stresszt hirtelen kialakult súlyos betegség vagy sérülés váltja ki, melynek nem is kell feltétlenül a gyomrot érintenie. Ez leggyakrabban kiterjedt égés vagy a jelentős vérveszteséggel járó sérülés.
A nyálkahártya-károsodással járó gyomorhurut a nyálkahártya irritációja miatt alakul ki, amit több tényező is okozhat. Például egyes gyógyszerek, különösen az aszpirin és egyéb nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID). Előidézheti még a Crohn-betegség, valamint bakteriális-, vírus- vagy gombafertőzés (hosszantartó betegség miatt, vagy legyengült immunrendszer esetén) is. Az ilyen, lassan kialakuló gyomorhurut esetén vérzés vagy fekély is felléphet. A betegség a nagy mennyiségű alkoholt fogyasztóknál a leggyakoribb.
Az eozinofíliás gyomorhurut az orsóféreg fertőzésre adott túlérzékenységi (allergiás) reakció, a gyomor falában eozinofil granulociták (a fehérvérsejtek egyik fajtája) halmozódnak fel.
Sorvadásos gyomorhurut alakul ki, ha ellenanyagok támadják meg a gyomor nyálkahártyáját, ami ennek következtében jelentősen elvékonyodik. A sav-, és enzimtermelő sejtek nagy része, vagy akár mindegyike elpusztul. Ez az állapot rendszerint az idős embereknél, vagy olyanoknál alakul ki, akiknél a gyomor egy részét eltávolították. A sorvadásos gyomorhurut szövődménye a vészes vérszegénysége lehet. A vérszegénység azért alakul ki, mert a károsodott nyálkahártyán keresztül a szervezet nem tudja felvenni a B12 vitamint.
A Ménétrier-kór ismeretlen eredetű gyomorhurut. Ebben az esetben a gyomorfalak megvastagodnak, óriási nyálkahártyaredők alakulnak ki, a mirigyek megnövekednek, és folyadékkal telt tömlők (ciszták) jelennek meg bennük. Az érintett betegek megközelítőleg 10%-ánál gyomorrák alakul ki.
A plazmasejtes gyomorhurut szintén ismeretlen eredetű. Ilyenkor plazmasejtek (a fehérvérsejtek egyik fajtája) halmozódnak fel a gyomor falában és más szervekben.
Maró anyagok (pl. tisztítószerek) gyomorba kerülése, vagy nagy mennyiségű besugárzás (például sugárkezelés alatt) szintén gyomorhurutot okozhat.
Gyomorhurut: bosszankodás, harag, félelmek, agresszivitás, hektika, nincs időm a dolgokat „megemészteni", bele- nem-egyezés, elnyomott konfliktusok
A gyomorhurut testi szinten a gyomornyálkahártya irritációja és gyulladása. Ha nem megfelelő táplálékot vagy emészthetetlen érzelmeket nyelünk le arra gyomrunk savtermeléssel reagál. Sajnos a gyomrunk a méreg, düh és agresszivitás megemésztésére nem alkalmas, ezért az egyén agresszív indulatai önmaga ellen fordulnak - az ember megsavanyodik.
Az idült vagy heveny gyomorhurut kialakulásában több ok is szerepet játszhat.
- „túlfeszített életmód. Akinek elképesztően sokféle információt kell befogadnia, szellemileg túl gyakran „át kell állnia", aki egyik megbeszélésről a másikra rohan és egyetlen nyugodt perce sincs, előbb-utóbb - ha a gyomra minderre „érzékenyen reagál – ingerültté válik”.
- az ehetetlen ételek - aki olyan konfliktusokba kerül amelyeket képtelen megnyugtatóan rendezni. Akinek bizonyos információk megfekszik a gyomrukat.
- túl forró vagy túl hideg étel. Szimbolikusan ez annyit jelent, hogy az ember szélsőséges szituációkkal került szembe.
- ha lenyeljük az érzéseinket ahelyett, hogy kiengednénk őket. Ilyenkor önmagunk ellen fordítjuk saját agresszív erőinket – savainkat.
Mi a feladatunk gyomorhurut esetén?
A gastritis-terápia, tehát egyaránt magában foglalja a kímélő étrendet és az idegesítő tényezők kiküszöbölését. A gyomorbetegnek meg kell tanulnia tudatosítani érzelmeit és konfliktusait tudatosan feldolgoznia. Konfliktusait nem szabad lenyelnie és felgyülemleni hagynia, hanem meg kell oldania .
Haragunkat a megfelelő helyen éljük és használjuk tudatosabban agressziónkat, engedjük, hogy érzéseink a felszínre törjenek és juttassuk kifejezésre azokat. Ismerjük fel önpusztító hajlamunkat és vessünk véget neki. Tanuljunk meg bánni és együtt élni érzéseinkkel.
A gyomorhurut általános panaszai
- Fáradékonyság
- Rossz közérzet
- Böfögés
- Rossz lehelet
- Savas ízű felböfögés
- Étkezéskor korai teltségérzés
- Étvágytalanság
- Öklendezés
- Kellemetlen szagú lehelet
- Gyomorgörcs
- Gyomorégés
- Puffadt has
- Hányinger
- Hányás
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- grafológus
- yumeiho masszőr
- asztrológus