Tajcsi
A tajcsi egy olyan belső, lágy stílusú harcművészet, amelyben megtalálható a könnyed relaxáció és a mozgásos meditációs gyakorlatok egyaránt. Ez a mozgásforma közel 2000 éves. Létrejöttét olyan kínai gondolkodóknak köszönhetjük, akik a külső agresszív harcművészeteket egy finomabb, belső, lelki fejlődést elősegítő testmozgássá szerették volna fejleszteni.
Legfőbb művelői a taoista szerzetesek voltak. Megfigyelték, hogy a tajcsi gyakorlása közben a testi-szellemi összpontosítást rendkívüli mértékben növelhetik. A tajcsit egyfajta meditációs gyógyító folyamattá fejlesztették, amelyben a meditációt mozgás közben is gyakorolják. Ezzel párhuzamosan tovább élt a gyakorlatban is alkalmazható harci formája is.
A hagyományos kínai orvoslásban nem bizonyos betegségeknek és azok tüneteinek megszüntetése a cél, hanem az egész ember biológiai és energetikai egyensúlyának visszaállítása. Ezért a kínai orvostudomány kiegészítő gyógymódként javasolja a tajcsi gyakorlását. Ma már egyre több nyugat-európai klinika is használja rehabilitációra és a betegek egészségének általános javítására.
A csi az az életenergia, ami minden élő és élettelen testben megvan. Ha az életenergiánk áramlása valamilyen oknál fogva akadályoztatva van, akkor kialakulhat testi szinten a betegség. Ezeknek a blokkolódásoknak lehetnek belső - érzelmi és szellemi - okai és külső - táplálkozással és helytelen életmóddal - kapcsolatos okai. A tajcsi gyakorlatok segítenek megteremteni a szervezetünk belső energiáinak szabad áramlását, és ez által a testi-érzelmi-szellemi egyensúlyát. A gyakorlatok lassú, egyenletes, folyamatos mozgáson alapulnak. Ezek a mozdulatsorok olyan nyugodt harmonikus tudati állapothoz vezetnek, amelyek javítják a keringést és oldják a stresszt a test teljes relaxációja mellett.
A tajcsi hatásai
A koncentrált mély légzés javítja a vérkeringést és csökkenti a magas vérnyomást. A rendszeres gyakorlás hatékony ellenszere a trombózis-, szív- és érrendszeri betegedéseknek és az emésztőrendszeri megbetegedéseknek. A gyakorlatok során a helyes testtartás jó hatással van a gerincoszlop, a csípő és a térdfájdalmakban szenvedőkre. Minden fontos izomcsoportot megmozgat, javítja koordinációs képességünket, reflexeinket és összpontosító képességünket. Oldja a szellemi-érzelmi stressz testi tüneteit, ezáltal növeli testünk ellenálló-képességét, és megakadályozza a pszichoszomatikus betegségek kialakulását. Nagy figyelmet szentel a meditációs gyakorlatoknak is, mert a tudat, az idegrendszer megnyugvása, lecsendesítése nélkül nem érhető el igazi testi-lelki-szellemi egység.
Hazánkban ma már lehetőség van több stílusirányzat közül választani és hiteles mesterektől tanulni. A tajcsi formagyakorlatok elsajátításához kitartó szorgalomra és türelemre van szükség. A tanulás közben azonban javul egészségünk és közérzetünk. Jótékony hatásai a gyakorlás folyamatában bontakoznak ki. Hatékonyan egészít ki hagyományos orvosi és természetgyógyászati eljárásokat. Nagy népszerűségét a betegségmegelőzésben elért komoly sikereinek is köszönheti. A gyakorlás bármely életkorban elkezdhető. Az órákon a ruhánk legyen laza és kényelmes. A tajcsit akár otthon, akár a természetben is gyakorolhatjuk, nem igényel különleges felszerelést vagy ruházatot.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
Oktatás
- Bach virágterapeuta
- yumeiho masszőr
- asztrológus