Szegment masszázs
A szegment masszázs kifejlődéséhez több fontos felfedezésre volt szükség. Otto Gaskell figyelt fel először a bőr beidegzésének szelvényezettségére 1886-ban, miszerint bőrünk zónáit az adott csigolyánként kilépő idegpárok idegzik be.
Nem sokkal később Head megfigyelte, hogy a belső szervek megbetegedésekor - meghatározott bőrfelületen - érzékenység és elváltozások mutatkoznak. Ennek oka, hogy a bőr, az izmok, ízületek, csontok, erek és a belső szervek azonos gerincvelői szegmentumból nyerik idegi ellátottságukat. Eszerint bőrünk, csontjaink, belső szerveink és szervezetünk azon része, melyek az adott zónában helyezkednek el mind funkcionális kölcsönhatásban állnak egymással. Mackenzie felfedezte, hogy a belülről kifelé irányuló hatást megfordíthatjuk.
A szegment masszázs hatásmechanizmusa az, hogy a bőrön, kötőszöveten és az izmokon keresztül hatni tudunk a belső szerveinkre. A terápia célja az, hogy az adott szegmenthez tartozó reflexkörbe pozitívan beavatkozzon és zónában elhelyezkedő szövetek állapotát normalizálja. Amennyiben a legyengült szegmentünkhöz tartozó bőrünk és szöveteink egészségesek lesznek, biztosak lehetünk abban, hogy a hozzá tartozó belső szerv is az, hiszen az állandó kölcsönhatás azonnali visszajelzést ad állapotáról.
A szegment masszázs használata kúraszerűen ajánlott, amely 12-15 alkalomból áll és masszázsonként kb. 30 percet vesz igénybe. Amennyiben gyulladásról van szó, csak a heveny folyamatok lezajlása után lehet igénybe venni. Heti 3-4 alkalommal ajánlott elvégezni, de ha szükséges, akár naponta is.
Szegment masszázs alatt nem használnak semmilyen olajat vagy vivő anyagot. A kezelés alatt fekvő vagy ülő helyzetben is lehetünk. A szegment masszázs előkészítő része az áthangoló masszázs. Ekkor a szimpatikus beidegzést paraszimpatikussá hangolják. Az egész hátat, farkcsigolyáktól a nyakszírt-csontig átsimítják és átdörzsölik a svédmasszázs fogásaival, és kiegészítő fogásokkal kombinálva. Ezután elkezdhető a szegment kezelése. Gyöki fellazítás a meghatározott szegmenteknél, majd szegmentenként simítás, dörzsölés, gyúrás, vibráció és erős simítás. A simításnál, dörzsöléssel vérbőséget hozhatunk létre az adott zónában, ami visszahat belső szervünkre is. A gyúrással ellazítjuk a megfeszült, merev izmokat a zónában, aminek hatására megszabadulhat a régóta felhalmozódott salakanyagoktól, ami szintén visszahat a belső szervre és tisztulást idéz elő. A vibráció és a simítás nyugtatja, relaxálja az adott szegmentet és az ahhoz tartozó belső szerveket. Amennyiben izületi blokkolódás van a szegmentben, azt szakszerűen kimozgatják, és ha lehet, kirázzák.
A szegment masszázs leginkább a svédmasszázshoz hasonlít, azzal a különbséggel, hogy kivételes figyelmet szentel a legyengült zónákra. A kezelés nagyon kellemes érzés, de a beteg zónák néha érzékenyek lehetnek. Ez a kezdeti érzékenység a zóna folyamatos kezelésével teljesen megszűnik. Ha a szegment állapota normalizálódik, az hozzájárul teljes testünk egészségéhez. A kezelések után jelentősen javulhat általános közérzetünk, ami később állandóan megmaradhat.
A szegment masszázs javallatai és ellenjavallatai
Javallatok:
- szív és keringési betegségek
- rohamokban jelentkező nehézlégzés, hörghurut, tüdőtágulat
- gyomor, bél, krónikus máj és epebántalmak
- vese panaszok
- fejfájások
- reumás, ortopéd, traumás betegségek - különösen ott, ahol helyi masszázst nem alkalmazunk pl. gipszelt láb
Ellenjavallatok:
- láz
- heveny gyulladások
- menstruáció
- terhesség
- fertőző bőrbetegségek
- daganatok
- mélyvénás trombózis
- vérzékenység és visszérgyulladás
- csont - izületi - izomsérülések - rándulások - ficamok heveny szakasza
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
Oktatás
- családállítás
- kineziológus
- Bach virágterapeuta