Pszichodráma csoport
A pszichodráma csoportterápia Jacob Levi Moreno által kidolgozott akcióelvű, cselekvésközpontú, tüneti és feltáró jellegű pszichoterápiás módszer. Hazánkban Mérei Ferenc honosította meg az 1970-es években. Ez a módszer arra ad lehetőséged, hogy az emberek megjeleníthessék és feltárhassák az őket foglalkoztató problémás élethelyzeteket és az azok mögött húzódó valódi indokokat.
A pszichodráma egy nagyon mély önfeltáró technika, mellyel választ kaphatunk a minket foglalkoztató és ez idáig megválaszolatlan kérdéseinkre. Segítségével láthatóvá tehetjük belső világunkat, a lelki történéseink komplex valóságát a háromdimenziós térben.
Olyan módszer, mely a belső lelki tartalmak, élmények és konfliktusok megjelenítésén keresztül hat. A résztvevők eljátsszák, dramatizálják az élményt, és a cselekvés megelevenítése révén tárja fel a homályba veszett indítékokat, melyek megélése gyakran katartikus lehet. A dramatikus megjelenítés egy szerepjáték, amely során a résztvevő más emberekkel más helyen és időben ismétli meg ugyanazt a helyzetet, konfliktust, ami valós életében, kapcsolataiban megtörtént. Mivel nem az eredeti szituációban éli át így lehetősége nyílik rá, hogy mélyebben megértsük a helyzet mögött rejlő valódi folyamatokat és észrevegyük játszmáinkat. A megértés és a felismerés lehetőséget ad arra, hogy változtassunk hibás viselkedési programjainkon, hogy megismerjük önmagunkat és a bennünk végbemenő folyamatokat. Kipróbálhatjuk a jövő alternatív megoldásait meglévő konfliktusaink feloldása érdekében. Lehetőségünk adódik vágyaink, fantáziáink, kimondatlan gondolataink megelevenítésére, ezáltal konfliktusaink megváltoztathatóvá válnak. Mindez olyan csoportban történik, amely egy megértő, elfogadó emberi érzésekkel megnyilvánuló közösség.
A pszichodráma csoport terápia bemelegítéssel kezdődik, amikor kötetlen beszélgetéssel, játékokkal oldják a hangulatot és ráhangolódnak a közös munkára. Később, aki játékra vállalkozik, vagy akinek a témájára ráhangolódott a csoport, főszereplővé válik. A terapeuta segítségével jelenetet állít a színpadra, amely az adott problémájához kapcsolódik. A főszereplő kiosztja a szerepeket a csoport tagjaira. A jelenetek lejátszása után egy részletes visszajelzési és elemzési rész következik. A csoporttagok megosztják egymással az átélt élményeket és észrevételeiket.
A pszichodráma módszerének rendkívül széles a felhasználási területe. Alkalmazható a gyógyításban viselkedészavarok módosításában, a szorongás és depresszió oldásában az önértékelés helyreállításában, az érzelmi stabilitás visszaállítására. Igénybe vehetjük önismeretünk elmélyítése céljából, kapcsolataink minőségének javítása és konfliktus kezelési képességünk javítása céljából. Segítségével könnyebben megérthetjük és elérhetjük céljainkat. Elterjedt a vállalati gyakorlatban, ahol a pszichodrámát szervezetfejlesztés céljából alkalmazzák. A dramatikus eszközökkel feltárhatók a szervezetben meglévő funkcionális, kommunikációs zavarok és egyéb hatékonyságot hátrányosan befolyásoló rejtett összefüggések.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
Oktatás
- yumeiho masszőr
- asztrológus
- Bach virágterapeuta