Integrált kifejezés és táncterápia (IKT)
Az integrált Kifejezés- és Táncterápiát Wilfried Gürtler német pszichoterapeuta fejlesztette ki 1986-ban. Gürtler a módszert a kutatási eredmények alapján folyamatosan, élete végéig fejlesztette, finomította. A módszer szemléletének lényegi eleme a változás és a fejlődés.
Ma a kifejezés- és táncterapeuták nagy többsége pszichoszociális és egészségügyi területen dolgozik. Megtalálhatóak pszichoterápiás és pszichiátriai klinikákon, egészség és kulturális központokban, rehabilitációs centrumokban. Feladatuk, hogy segítsenek pácienseik személyes és pszichoszomatikus kríziseik, társas és szexuális zavarainak feldolgozásán. Segítenek a klienseikkel együtt dolgozva megszüntetni neurotikus vagy pszichotikus tüneteiket, depressziójukat. A mozgás, az önismeret és az alkotás összekapcsolásával segítenek megszüntetni az emberek személyiségzavarait.
Az integrált Kifejezés- és Táncterápiát azonban nem csak beteg emberek veszik igénybe. Olyan emberek körében is népszerű ez módszer, akik szeretnék felismerni és kibontakoztatni meglévő, rejtett erőiket és kreativitásukat. Ajánljuk azoknak, akik szeretnének javítani életminőségükön.
Az IKT terápia lényege
Az Integrált Kifejezés- és Táncterápia egy kreatív, folyamatorientált pszichoterápia, ami az egész ember egészségére és kreatív forrásaira irányul. A módszer lényege, hogy az eredendően bennünk rejlő kreativitáshoz, a belső erőforrásokhoz való visszanyúláson keresztül vezet tágabb önismerethez. Eredetileg minden kultúrában és minden gyermeknél összetartoznak a kifejezés-formák, a kifejezés-művészetek. Az IKT-ban ezért a mozgáson és táncon kívül az éneklés, a zenélés, a képi megformálás (rajz, festés, agyagozás, gipszmaszk stb.), a változatos önkifejezés mind eszközül szolgálnak a személyes problémák leküzdésére, az életkrízisek megoldására, a betegségek gyógyítására.
Az emberekben zajló pszichofizikai kommunikációról való tudást használja az egészségmegóváshoz, a diagnosztikához, a pszichoterápiához és a személyes növekedés eléréséhez.
A taglejtések, a tartás és a testmozgás tükrözi azt, hogy az ember hogyan észleli saját magát, milyen erők dolgoznak benne, hogy érzi magát, és hogyan ölt testet benne élettörténete. Mozgásunk arról is árulkodik, hogy hogyan éljük meg kapcsolatunkat a többi emberrel és a környezetünkkel. Minden lelki történés leképeződik a testben, és a testi történések visszahatnak lelki, mentális élményeinkre is. Az izomfeszülés, a görcs, a légzés elakadása, a viselkedés játékterének beszűkülését eredményezheti. A mozgásrepertoárnak és a viselkedés játékterének kiterjesztése segít a nem megfelelő viselkedésmódok felismerésében, feladásában és optimális megoldások találásában.
A kifejezés, a mozgás és a tánc a legősibb gyógyító művészetek közé tartoznak. Az emberi kreativitás jótékony, gyógyító és felszabadító hatását mindig és mindenhol kiaknázták. A mai korban egyre több kifejezésében és mozgásában gátolt embernek van szüksége az önkifejezés élményére és annak terápiás hatására.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
Oktatás
- kineziológus
- Bach virágterapeuta
- grafológus