Vakság
Minden olyan esetben, amikor a fény nem tud bejutni a szembe valamilyen okból kifolyólag, látásvesztés alakul ki. A vakság a látás ideiglenes vagy végleges megszűnése. Több oka is lehet a vakság kialakulásának. Leggyakoribb, mikor a szaruhártya vagy lencse megsérül. Ideiglenes vakságról akkor beszélünk, amikor a szaruhártya gyulladása miatt nem jutnak be a fénysugarak a szembe. Ahogy a zavarosság elmúlik, úgy visszatér a látás is, de kisebb-nagyobb homály megmaradhat, ami viszont a látást maradandóan ronthatja. Előfordulhat gyakran az is, hogy a szaruhártya szürke vagy fehér marad, ilyenkor végleges vakság alakul ki. Abban az esetben, ha a szemlencse szürkül el, a szürkehályog vakságot okoz, azonban ha az ideghártya nem sérült meg, operálással a vakságot meg lehet szüntetni. Szivárványhártya gyulladásakor elcsukódik a szembogár, ekkor szintén megvakul az ember. Új pupilla megnyitásával lehet a látást visszakapni. A sugártest és érhártya gyulladása az ideghártya működését károsíthatja, maradandó vakság jöhet létre. De abban az estben is vakság alakul ki, ha az üvegtestet vér árassza el, viszont ha a vérzés felszívódik, visszatér a látás.
Átmeneti vakságot okoznak a szembe került méreganyagok is, vegyi mérgezés, növényi mérgezések. Retina migrén. Embólusok a carotiszban.
Vannak olyan esetek, amikor a látóideg vagy az agyvelő bizonyos állapotaiban fordul elő múló vakság. Ilyen például szívbetegség vagy embólia alkalmával kialakult átmeneti vakság. Vagy a koponya űri nyomás miatt vagy aorta dissectió. Vesebajhoz csatlakozható urémia járhat múlékony vaksággal. Ha az ideghártya érzékenysége csökken, az estéli vakság (hemeralopia) jelensége áll be, ezt az állapotot a látótér nagyfokú megszűkülése is súlyosítja, mert a nappal való eligazodást is rontja. Agyvelőbeli bajok úgynevezett fele vaksággal járhatnak, amikor mindegyik szem csak a fele ideghártyával lát, a fele vak.
A maradandó vagy igazi vakság gyógyíthatatlan állapot. Teljes vakság esetén az agy egyáltalán nem érzékel fényt. Van veleszületett és szerzett vakság.
Veleszületett vakság
- Szem és agy közötti kapcsolata hiánya
- Genetikai örökség
- Látókéreg elégtelen differenciálódása
- Hiányozhat teljesen a szem is
Szerzett vakság
- szürke hályog
- akut zöld hályog
- cukorbetegség
- retinaleválás
- sérülések, fertőzések
- agysérülés
- vérerek trombózisa
Vakságnak három csoportját különböztethetjük meg:
- vak az olyan ember, akinek sérülés, baleset vagy gyulladás miatt összetöpörödött a szemtekéje (phthisis bulbi), de hiányozhat egyik szeme, ha kivették (anoftalmusz)
- vak, akinek a szivárványhártyája nem átlátszó (leukóma, sztafilóma). Nyúl szemének szaruhártyájával próbálták pótolni vagy üveggel, de sikertelenül.
- vak, akinek ideghártyája nem érzékeli a fényt, látóidege sorvadt, avagy akinek az agyvelejében pusztult el a látás középponti góca. Az un. fekete hályog esetei tartoznak ide, melyekre a szemtükör feltalálása előtt ráillett egy régi szemorvos elmés mondása, hogy az a fekete hályog, amikor a beteg sem lát semmit, meg az orvos sem.
A különféle látásproblémákat korán fel kell ismerni, kezelni, hogy minél előbb megállítsák a látásromlást. Már újszülött korban meg kell állítani és gyógyítani a szemgyulladásokat. Trachoma korlátozására trachoma orvosok hivatottak. Szemklinikákon és kórházak szemészeti osztályán, ambulanciákon kezelik az egyéb szembetegségeket. Iskolákban a közellátó gyerekek kiszűrése, annak okainak kivizsgálása. Iszákosság, dohányzás korlátozása. Gyárakban a szemsérülések elkerülésére óvintézkedéseket kell tenni.
A vakság lelki okai: felhívás a „lelki látás" megerősítésére, a valóság „belső szemmel" történő szemlélésére
"Vaknak lenni annyit jelent, mint nem látni, felismerésre képtelennek lenni. A vak ember a való világot és az összefüggéseket nem látja, így arra kényszerül, hogy „megragadja" azokat. Képtelen többé kifelé látni, így az érzékelésnek e módja a belső térre tevődik át." A vaknak fel kell fedeznie, meg kell ragadnia belső világát, a külvilág képeit ugyanis nem érzékelheti.
A vakság hatalmas sorscsapásnak tűnik, de talán nem véletlenül alakult ki. Pár évvel ezelőtt voltak sikeres szemműtétek, amikor vakokat tettek újra látóvá. A siker mégsem volt teljes, mert az újonnan kapott látással a betegegek korántsem tudtak olyan jól eligazodni a világban. Nagy boldogságot jelenthet egy ilyen beavatkozás, ám egy dolog biztos a vakság nem csupán csapás, melyet a sors „vakon" mért ránk.
A vakság lehet egy korábbi hibás látás következménye, amikor inkább behunytam a szemem, nem akartam meglátni a világot, vak voltam a valóság meglátásához. A vakság határozott felhívás arra belső lényemmel szemben ne legyek vak és ne azonosítsam magam csupán a külső megjelenésemmel. Olyannak kell látnom magam amilyen, valójában vagyok.
A szemünk látásával a teljes spektrum 8%-át vagyunk képesek érzékelni. A vakság tehát magában rejti az esélyt, hogy a többi 92%-ra koncentrálhassunk, és ne befolyásoljon minket a dolgok külső megjelenése. A vak ember megfosztatott látásától és rákényszerült arra, hogy befelé tekintsen és belsőleg kialakult világképe szerint éljen.
"Csak ha az ember elfogadja, hogy valamely fogyatékosság nem katasztrófa, lesz képes azt a maga javára fordítani, minthogy épp fogyatékossága révén válik lehetetlenné, hogy továbbra is úgy éljen, mint eddig. Így válhat a vakság annak eszközévé, hogy igazi látásra tegyünk szert, mely végül a belátás magasabb fokához vezet."
A valódi látók akik, magasabb rendű összefüggések megtapasztalói, és a külső forma mögött meglátják a valóságot, gyakran maguk is vakok voltak. A vakok igazi életfeladata a saját belső lelkiviláguk meghódítása.
- Kortól függő vakság: A dohányzás növeli a kockázatot!
- Vakság: Létezik megoldás?
- A korral járó vakság: A borfogyasztás csökkentheti kockázatát
- A vakság és a dohányzás kapcsolata
- Időskori vakság: Közelebb a kialakulásának okához
- Rövidlátás - Lézeres szemműtét után gyakori a farkasvakság
- A farkasvakság
- Farkasvakság, az A-vitamin hiányának korai tünete
- A vakság okai Magyarországon
- A koraszülöttek vakságáról
- Vakság: Megkétszereződhet a látási zavarokkal küzdők száma
- Vakság, látászavarok: Látás Világnapja, Budapest 2007
- Vakságot okozó amőba a kontaktlencse alatt!
- A magyarok félnek a vakságtól
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- kineziológus
- yumeiho masszőr
- Bach virágterapeuta