Távollátás
Normális látáskor a tárgyakról visszaverődő fény először a szaruhártyán át jut be az emberi szembe, majd onnan a pupillán át az íriszben (a szem színes részébe, vagyis a szivárványhártyába) található lyukon halad tovább. Majd a fény bejut a szemlencsébe, ami a képet a szemfenéken található retinára fókuszálja. A kép átalakul idegi jelekké, amit az agy feldolgoz.
A távollátásnak több ismert oka is van. Előfordul, hogy a szaruhártyának a görbülete túlságosan kicsi, vagy éppen nagyon lapos a felülete, de okozhatja az is, hogy a szemgolyó tengelye túlságosan rövid. Így az összegyűjtött fénysugarak nem a retinára, hanem a retina síkja mögé fognak fókuszálni, ott kereszteződnek. Éppen ezért a távoli tárgyakat élesebben, a közelieket homályosabban látják.
Fiataloknál a szem még jobban tud alkalmazkodni, mint idősebb korban, éppen ezért sokszor éveken át nem derül ki a távollátás. Ugyanis a szem képes arra, hogy közelre és távolra is tudjon élesen látni, de ez a nagyfokú alkalmazkodás, fáradáshoz, kimerüléshez, fejfájáshoz, látászavarhoz vezethet, illetve olvasási nehézségeket is okozhat. Ezek a jelek utalhatnak arra, hogy a távollátás nyilvánvaló.
Ma már a távollátás lézeres kezeléssel korrigálható. Lézerkezelésnél a szaruhártya görbületét növelik meg, így a fókuszpont a retina síkjába kerül, a távollátás mértéke nagyban csökken.
A távollátás lelki okai: visszafojtott düh és méreg, ami nem tud megnyilvánulni, hajlam, hogy valami fölött szüntelenül "szemet hunyjunk", a szellemi-lelki magatartás megmerevedése
Bár a távollátó egyén a messzi tárgyakat jobban ki tudja venni, minta közelieket, azonban mégse képes mindig határozottan felismerni azokat.
E jelenség hátterében két ok rejlik:
- a szemgolyó zsugorodása
- a szemlencse megkeményedése
Utóbbi esetben időskori távollátásról beszélünk, az emberek többségénél negyven és ötven év között fokozatosan megkeményedik a szemlencse, elveszítvén így azt a képességét, hogy rövidebb távolságokra rugalmasan beállítódjék.
A távollátó emberek általában erősen extravertált magatartásúak, akik a neveltetésük és a társadalmi beidegződéseik miatt nem nagyon tudnak szabadon megnyilatkozni. A test a visszafojtott düh állapotában megdermedt.
A távollátás arra utal, hogy az ember a tőle elvárható előrelátást csupán testi szinten távollátás formájában volt képes elsajátítani. Azonban a viselkedésében megnyilvánuló valódi előrelátást és bölcsességet nem sikerült még megtanulnia.
Teremtsük meg a lehetőségét életünk teljes áttekintésének, merengjünk a távoli jövőbe. Elmélkedjünk életünk hosszú távú nagy összefüggésein, a közeli események maradjanak a háttérben. Tekintetünket emeljük fel és koncentráljunk életünk horizontjára, vizsgáljuk saját életünket megfelelő távolságból. A jelentős események tapasztalataiból merítsünk erőt, és ebből váljunk valóban bölcsebbé! Tekintsünk át és lássuk tisztán életutunkat, találjuk és ismerjük meg életünk vezérfonalát.
"Az ember tudati világának középpontjában az élet valóban fontos dolgainak kellene állniuk. Csak úgy tudjuk megőrizni lelki és vizuális mozgékonyságunkat, ha kikerüljük a merev, megrögzött nézetek és megszokások csapdáit, ami végső soron a szemünkre is kihat."
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- yumeiho masszőr
- kineziológus
- grafológus