Kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya sima, fénylő, igen vékony nyálkahártya, amely a szem egyik fontos védőrendszerét alkotja. Mindenféle műszeres vizsgálat nélkül is jól látszik, ahogyan a szemgolyó felszínét borítja, azaz körbeveszi a szaruhártyát. Nyugalmi állapotban az alatta lévő ínhártya fehér színe átlátszik, a benne futó számos, elágazó érág zárt állapotban van. A szemgolyó felszínén a kötőhártya lazán kapcsolódik az alatta fekvő ínhártyához, általában alapjáról könnyen elmozdítható. A szemhéjat belülről béleli, itt nem mozdítható el alapjáról.
Állományában nyákot termelő ún. kehelysejteket találunk. A kehelysejtek által termelt nyák a könnymirigy váladékával együtt beborítja a szemgolyó felszínét és védi az idő előtti kiszáradástól.
Amikor ez a folyadékréteg párologni kezd, beindul a pislogási reflex, ilyenkor akaratunktól függetlenül megújítjuk a szemgolyó felszínét borító könnyfilmréteget. A reflex kiváltó ingere a szaruhártya kiszáradása, illetve következményesen a rendkívül gazdag, felszínes idegrostréteg izgalma.
A kötőhártya legfontosabb szerepe a szemgolyó védelme, egyrészt sérülésekkel szemben, illetve a nyáktermelés révén a szemgolyó nedvesen tartása.
A könny fertőzésekkel szembeni védőanyagokat is tartalmaz, természetesen ez a védőhatás masszív fertőzésekkel szemben nem képes kellő védelmet nyájtani.
A kötőhártya vizsgálata viszonylag egyszerű, speciális szemészeti vizsgálóműszerek nélkül is jól látszik, hogy valakinek békés-e a szeme vagy "haragosvörös".
Sérülés, fertőzés kapcsán a kötőhártya erei pillanatok alatt megnyílnak, amely a szemnek élénkpiros színt kölcsönöz. A kipirosodott kötőhártyában a megnyíló erekben gyorsul az áramlás, folyadékot ereszthetnek ki, a kötőhártya megduzzad, ödémássá válik.
Fontos tudni, hogy minden kötőhártyát érő izgalom első tünete a vérbőség, ez a válaszreakció tehát nem specifikus tünet. A diagnózis felállításához szemészeti vizsgálat szükséges.
A kötőhártya rendkívül ijesztő pirosságát okozhatja a kötőhártyaerek megrepedése, ilyenkor lapszerinti vérzés keletkezik, amely nehezen szívódik fel. Hátterében vérnyomáskiugrás, nehéz tárgy megemelése (fizikai munka), a szemet ért sérülés állhat.
A vérzés magától felszívódik, azonban ha kiváltó okként nem fizikai munka vagy sérülés szerepel, a magasvérnyomás betegséget kezeltetni kell, mert ebből eredően egyéb súlyos érrendszeri következmények keletkezhetnek.
Kötőhártya-gyulladás vagy -hurut esetén a nyáktermelés mértéke fokozódik, a nyákhoz gennysejtek is keveredhetnek. Reggelre a nyák a belső szemzugban gyűlik össze ("csipás a szeme"), illetve rátapadhat a pillaszőrökre, ilyenkor a páciens alig tudja kinyitni a szemét.
A kötőhártya gyulladásairól
A legtöbb embert érintő kötőhártya-megbetegedés a kötőbátya gyulladása, azaz a conjunctivitis. Ennek hátterében a következő tényezők szerepelhetnek:
- bakteriális fertőzések
- vírusfertőzések
- Chlamydiák okozta fertőzések
- trachoma
- uszoda-conjunctivitis
- allergiás kötőhártya-gyulladások
Forrás - Szemünk világa - SubRosa Kiadó
Kötőhártya-gyulladás: a konfliktusokkal való szembenézés készségének hiánya, túlzott követelmények, bele-nemegyezés
Szemünk a lélek tükre a belátás és a rálátás a feladata.
„A kötőhártya-gyulladás jelzi, hogy olyan konfliktusról van szó, amivel az ember nem kíván szembenézni." Becsukjuk a szemünket, nem nézünk szembe bizonyos dolgokkal, struccpolitikát folytatunk. Észre kell vegyük, hogy ez csupán egy gyermeteg konfliktus kerülési módszer amivel ami csak időszakos nyugalmat tudunk biztosítani magunknak. A kötőhártya-gyulladás időszerű felhívás arra, hogy végre megvizsgáljuk, mivel nem akarunk szembenézni és mi az az ok, amiért szemet hunyunk fölötte. A betegség tünetei rá fognak minket kényszeríteni, hogy szembenézzünk önmagunkkal.
A feladatunk
„Először is meg kell tanulnunk a dolgokat s egyben önmagunkat is olyannak látni, amilyenek a valóságban. Aztán fel kellene tennünk a kérdést, milyen ponton okoz fájdalmat, hogy szembe kell nézni önmagunkkal, illetve mennyiben vagyunk képtelenek saját szemünkbe nézni.” Meg kell tanulnunk tekintetünket nem elfordítani és nyíltan szembenézni az élet konfliktushelyzeteivel. Át kell lássunk saját cselekvésmintáinkon, és szembe kell néznünk az igazsággal akár szépnek akár csúfnak találjuk azt. Összhangot kell teremtenünk belső világunkkal és külső viselkedésünkkel. Ha a konfliktushelyzetet elhárítottuk a kötőhártya-gyulladás is elmúlik.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- grafológus
- asztrológus
- kineziológus