Köszvény
Az ízületi gyulladásnak leggyakrabban előforduló típusai a reumás jellegű és a köszvényes ízületi gyulladás. Súlyos formájában a betegség elpusztítja az ízületi porcot, sőt a környező csontszövetet is. Ritkán fertőzések is okozhatnak ízületi gyulladást, és ismert az autoimmun eredetű megbetegedés is, amely gyakran öröklődik.
A reumás jellegű ízületi gyulladás általában lassan, fokozatosan kialakuló, rendszerint mindkét oldali, szimmetrikus helyzetű, ízületeket (ujjak, csuklók, térdek) károsító gyulladás. A betegség lefolyására jellemző az enyhülési és fellángolási periódusok váltakozása.
A legjellemzőbb tünetek, amelyeket észlelhet a beteg: állandó ízületi fájdalom, az ízületek reggeli merevsége, izomfájdalom, a lábszár harisnyaszerű zsibbadása, hőemelkedés, rossz közérzet, fáradtság, izzadékonyság, fogyás, rekedtség, bőr alatti reumás csomók a végtagok külső felszínén, kiserek gyulladása, emiatt kialakuló lábszárfekéllyel, gyulladás a szem egyes szöveteiben, látászavarok.
Köszvényes ízületi gyulladás esetén a betegség oka egy anyagcserezavar, amelyre a vér magas húgysav-koncetrációja jellemző, a húgysav(urát)-kristályok lerakódnak a szövetekben és ízületi gyulladást, vesekőképződést okoznak. A köszvény kialakulásában az örökletes tényezőknek nagy jelentőségük van, erre utal az egy családon belüli gyakori előfordulás. A betegség 95 százalékában 40-50 éves korban kezdődik, a betegek között gyakori a túlsúlyosság, a cukorbetegség és az érelmeszesedés. A betegségnek megvannak a jellegzetes tünetei. Kezdetben a hajnali órákban gyakran jelentkezik heveny köszvényes roham (pl. a láb nagyujjában heves fájdalom). A rohamot kiválthatja túlzott alkoholfogyasztás, bőséges, húsban gazdag étkezés, szokatlan megterhelés vagy bizonyos gyógyszerek szedése. Jellemző még a meleg, gyulladt ízület, felette lilás bőrelszíneződés, láz vagy hőemelkedés. Gyakori a fülcimpa felső szélén megjelenő borsnyi, bőr alatti csomó. Ritkábban más ízület (boka, térd, csukló) is érintett lehet.
A gyógyuláshoz a gyógyszeres kezelés mellett (és nem helyett!) nagyban hozzájárulhat az életmód- változtatás is. Ugyanis az ízületi betegségek kialakulásának valószínűségét növeli a túlsúly, a mozgáshiány és az egyoldalú táplálkozás. A szakszerűen irányított gyógytornával el lehet érni a mozgásképesség lehető legjobb szinten tartását.
Forrás - Népszava
Köszvény: megmerevedett öntudat, felszólítás, hogy vessük el a parancsoló és domináló viselkedési stílust, s nézzünk önmagunkba
„A köszvény többnyire hajlam alapján kialakult anyagcserezavar (elsődleges köszvény), melyet a purinban gazdag táplálkozás idéz elő. Purinra a szervezetnek szüksége van, ám ha a vér telítődik vele, akkor köszvényes roham léphet fel.
A nyirokcsomók kóros duzzanata következtében erőteljesen fokozódik a szervezet purintermelése, ami másodlagos köszvény kialakulásához vezethet.
A köszvény felléphet egyéb megbetegedések szövődményeként is, függhet például a fehér, illetve vörös vértestek túlzott elszaporodásától.”
Jól látható tehát, hogy köszvény akkor alakul ki az embernél, ha egy anyagban felesleg mutatkozik, illetve túlzottan felszaporodik a testben. Ez szimbolikusan azt jelenti, hogy a köszvénybetegeket állandóan ugyanazok a dolgok foglalkoztatják. Nem tudja békében hagyni a múltat és képtelen rá, hogy másoknak megbocsásson.
A köszvénybetegnek komoly lomtalanításra lenne szüksége életének agresszív területein, ám ez nem történik meg megfelelően. Túl sok húgysav marad a testben- erőszakos, savas energia az életerőáramban. A húgysav lerakódik a mozgásszervekben, ami az izületek fájdalmas gyulladásához vezet, ezért a köszvényes ember konfliktusai általában a mozgással hozhatók összefüggésbe. A feszültség okozta csomók betolakodnak tudatunkba és lassan a gondolkodásunk is savassá, agresszívvá és dühössé válik. A húgysav megtámadja a gyenge pontokat és az izomtevékenység leáll. A savat = (férfias pólust) képtelenek vagyunk megfelelően integrálni életünkbe.
„A köszvény hatására az ember fizikailag merevvé és mozdulatlanná válik. A szilárdan rögzült és rugalmatlanná vált öntudat így testi szinten is látható módon és fájdalmasan megnyilatkozik.”
Ami a feladatunk:
„A betegségben rejlő felszólítás tehát egyértelmű: a betegnek nem szabad továbbra is a megtörténteken rágódnia és szomorkodnia, mindenért másokat okolnia és kegyetlen sorsáért panaszkodnia.” Feltétlenül meg kell oldania azokat a problémákat, amelyek oly sokáig idegesítették. Agresszív energiáinkat használjuk fel tudatosan és profitáljunk belőle úgy, hogy fel nem oldott problémáinkra megoldást találjunk. Szabadítsuk fel a férfias pólust és konfliktusainkat merjük nyíltan kerek asztal beszélgetések témájává tenni. Megfigyelhetjük, hogy az élet mely területe vált ki belőlünk agresszív érzelmeket, szenteljünk ezekre több figyelmet és oldjuk meg őket nyíltan! Nézzünk szembe bátran belső konfliktusainkkal és juttassuk kifejezésre azokat nyíltan! „Vívjuk meg a szent és gyógyító háborút saját egónkkal!”
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- grafológus
- kineziológus
- Bach virágterapeuta