Impotencia
DEFINÍCIÓ
Impotenciáról beszélünk akkor, ha valaki a pénisz merevedésének képtelensége vagy nem kielégítő merevedése következtében közösülésre képtelen és ez az állapot tartósan (2-3 hónap) fennáll. Az orvosi szaknyelvben helyesebb erektilis diszfunkcióról ill. merevedési zavarról beszélni, a köznyelv az impotenciát tágabb értelemben használja, pl. a szexuális vágy vagy késztetés hiánya esetén is.
Merevedési zavar esetén a beteg lehet közösülésre teljesen képtelen, előfordulhat olyan eset is, amikor rövid erekciók létrejönnek, azonban a pénisz hüvelybe vezetése nem lehetséges.
ELŐFORDULÁS
Statisztikák szerint a merevedési képtelenség aránya 45 éves kor alatt kb. 5 %-ra, 60 éves kor felett 15-25%-ra tehető. Ha elfogadjuk azt, hogy a nemi élet az életminőség meghatározó tényezője, akkor látjuk, hogy egy komoly problémával állunk szemben.
HOGYAN LÉP FEL MEREVEDÉS?
A pénisz egy speciális szerv, amelyben úgynevezett barlangos testek találhatók, erekció vagyis a pénisz merevedése akkor lép fel, ha ezek a barlangos testek vérrel megtelődnek. A barlangos testeket egy szivacsos állományként képzelhetjük el, a szivacs falát kötőszövet, valamint simaizom képezi. A húgycső a barlangos testek között fut. Érthető okból a pénisz ideg- és vérellátása igen jelentős.
Szexuális inger hatására a pénisz barlangos testeinek falát alkotó simaizmok elernyednek, ezáltal vér tódul azokba és merevedés lép fel.
A péniszt borító szívós kötőszövetes lemez részben meggátolja a vér visszaáramlását a barlangos testekből, így a merevedés tartós lesz. Előbb-utóbb a fenti simaizmok összehúzódnak és a vér a péniszből távozik, majd az elernyed.
A BETEGSÉG KIALAKULÁSÁBAN SZEREPET JÁTSZÓ TÉNYEZŐK
Mivel a merevedés egy összetett folyamat, melyben ideg- és érrendszeri tényezők egyaránt részt vesznek, ezért a merevedés zavarát számos eltérés okozhatja. Zavart okozhatnak az agy, a gerincvelő betegségei, a péniszt alkotó kötőszövetek és simaizmok betegségei, valamint a pénisz vérellátásáért felelős erek betegségei is.
Bizonyos krónikus betegségek (cukorbetegség, vesebetegség, krónikus alkoholizmus, érelmeszesedés) a merevedési zavarok több mint 50%-ért felelőssé tehetők.
A pénisz vérellátását biztosító erek betegségei leggyakrabban kezeletlen, vagy nem jól kezelt cukorbetegség, magas koleszterinszint, kiterjedt érelmeszesedés következtében jönnek létre.
A pénisz beidegzésének károsodása szintén leggyakrabban a a cukorbetegség következménye, azonban gyakran súlyos vesebetegség, vagy valamilyen központi idegrendszeri betegség a kiváltó ok. Baleset következtében fellépő gerincvelő-sérülés esetén az esetek nagy részében merevedési képtelenség lép fel. Bizonyos műtétek során ér- és idegsérülés lép fel, merevedési képtelenséget okozva. A pénisz sérülése szintén a betegség hátterét képezheti. Ismert néhány olyan gyógyszer, melynek gyakori mellékhatása a merevedési zavar. Ilyenek bizonyos szívritmus-szabályozók (Béta-blokkolók), egyes antidepresszánsok (SSRI-k), vagy pl. fekélyellenes gyógyszerek (H2 receptor blokkolók egy fajtája)
Gyakran merevedési zavar hátterében pszichés ok áll.
Forrás - OAN, dr. Igaz
Impotencia: félelem, teljesítménydrukk, bűntudat, tapasztalatlanság, hamis várakozások, bizonytalanság, a megértés hiánya.
„Az impotencia, amennyiben szervi elváltozások nem indokolják, különféle lelki okokra vezethető vissza”:
- „Az impotencia gyakran magától a nőiségtől való félelem következménye.” El kell ismernünk, hogy a férfiúi erő alapja a nőiesség, amelyre ezért szükségünk van. Meg kell barátkoznunk szelíd nőies oldalunkkal, erősítvén ez által férfiasságunkat is.
- A teljesítménytől való félelem:- egy másik esetben a férfi a teljesítmény szorításában él, meg kell állnia a helyét, bizonyítania kell partnernője előtt. Ilyenkor a teljesítmény nyomása akkora, hogy félünk, hogy majd csődöt mondunk. Félünk attól, hogy majd nem áll fel és képtelenek leszünk a szexuális aktusra. Félhetünk attól is, hogy nem mi vagyunk a megfelelő férfi a számára ezért mert nem tudjuk kielégíteni partnerünket. Ezek a típusú félelmek csak akkor oldódhatnak fel, ha a partnerek között őszinte, kölcsönös bizalom van és nyíltan meg tudják beszélni egymással szembeni elvárásaikat.
- Bűntudat önmagával szemben, hogy valami piszkos dolgot tesz. Irracionálisan magasra helyezzük párunkat, nem szeretnénk beszennyezni Őt. „Más esetekben a bűntudat érzése a férfi azon (irreális) feltételezésén is alapulhat, hogy egy kapcsolat megszakadása után soha többé nem lesz képes más nővel együtt lenni.”
- Félelem a férfiasságtól és az agressziótól: A férfi félhet saját agresszív indulataitól és a szeretkezés közben elfoglalt hatalmi helyzetétől. „Csak miután tényleges szerepével azonosulni tud, válik képessé arra, hogy azt mindenféle lelkiismeret-furdalástól, bűntudattól, hamis elképzeléstől és elvárástól mentesen töltse be.”
- Tapasztalatlanság, kommunikáció hiánya: A partnerek között ki kell alakulnia egy őszinte, bizalmon alapuló kapcsolatnak. Meg kell ismerniük partnerük vágyait és kifejezésre kell juttatniuk saját vágyaikat. Amennyiben túl korán kerül sor az aktusra, vagy ha a témát mindkét fél kínosan kerüli, addig a szexuális együttléteken többnyire csak ”túlesnek”. Ilyenkor is szükség van a bizalmas beszélgetésre, ahol megismerhetik egymás elvárásait.
- Idősebb férfiaknál: A túl sok lágyság jelzi, hogy partnerünk megértése szellemi-lelki szinten kap nagyobb szerepet. Ismerjük és szeressük saját fallikus erőinket. Ugyanakkor fogadjuk el, hogy mi férfiak sem „tudunk mindig” és nekünk sem „muszáj mindig”.
- Sok potens férfi: Sok az életben nagy sikereket elért férfi küzd az ágyban potenciazavarokkal. Megmutatják az egész világnak, mit tudnak, mivel párjuknak nem képesek. Ne ámítsuk magunkat, inkább mutassuk meg, hogy társadalmi helyzetünkkel nem kompenzálhatjuk fizikai tehetetlenségünket. Fogadjuk el, hogy nekünk sem kell mindig teljesíteni. Az ilyen módon életben elért hatalmunk is veszélyes önmagunkra, hiszen állandóan demonstratív módon bizonyítanunk kell.
„A fentebb vázolt problémák megoldásában sokat segíthet az a felismerés, miszerint mindannyiunkban a léleknek egy női és egy férfias aspektusa van jelen.” Találjunk örömet férfias és nőies erőnkben egyaránt, élvezzük mindkettőt!
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- kineziológus
- családállítás
- grafológus