Hajhullás
A hajhullás férfiaknál és nőknél egyaránt előfordul. Felnőttkorban kezdődik és életünk végéig tart. A hajhullás kezdetének ideje és intenzitása nagymértékben változhat. Átlagosan a gyermekeknek és a fiatalkorúaknak naponta 30 hajszáluk hullik ki, de gyakran ennél sokkal kevesebb. Ha kb. 50 hajszál hullik ki naponta állandó jelleggel, néhány év múlva észrevehető lesz a hajritkulás. Ritkább esetekben a hajhullást fejbőrbetegségek (pl. gombás fertőzés), szervi rendellenességek (pl. szifilisz) vagy bizonyos gyógyszerek (pl. rákellenes gyógyszerek) okozzák. Ilyen esetekben a hajnövekedés a betegség kezelése után, illetve a gyógykezelés megszűntetésével indul meg.
Tünetek:
Nőknél:
- A haj általános ritkulása, különösen a fejtetőn.
- Csak ritkán vezet kopaszodáshoz.
- A haj csomókban hullik, különösen hajmosás vagy erős fésülés után.
Férfiaknál:
- Kopaszodás a homlok-tájékon, hajritkulás a fejtetőn.
Kiváltó okok:
- Az öregedéssel járó természetes folyamat.
- A kopaszság öröklődhet családon belül, elsősorban férfi ágon.
- Nőknél előforduló hormonális változások (pl. szülés után vagy változó korban).
- Különböző hajkezelések, amik szárítják, illetve roncsolják a hajat (pl. festés, dauerolás, szárítás, ellentétes irányú fésülés, tupírozás).
- A haj húzása (pl. összekuszált haj durva kifésülése, lófarok, a haj csavargatása, húzogatása, amikor feszültek vagyunk).
Mit tehet Ön:
Sokszor semmit sem tehetünk, a jelenséget el kell fogadnunk mint természetes folyamatot (amennyiben természetes okok vezetnek a hajhulláshoz). Nincs igazi megelőzés a hajhullással szemben, de intenzitása csökkenthető a következőkkel:
- Lehetőleg rövid hajat viseljünk!
- Ha festjük a hajunkat, használjunk olyan készítményeket, amelyek nem tartalmaznak hidrogén-peroxidot (ami szárítja a hajat)! Használhatunk felváltva hidrogén-peroxidot tartalmazó és nem tartalmazó hajszínező anyagot.
- Ne daueroltassuk gyakran a hajunkat (minél ritkábban, annál jobb)!
- Ne fésüljük a hajat a természetes növekedési iránnyal ellentétesen, ne tupírozzuk, és kerüljük a hajhúzást!
- Ha a hajunk száraz, kenjük be mind a hajat, mind a fejbőrt olajjal (pl. oliva olajjal), és hagyjuk rajta 30 percig mosás előtt!
- Langyos vagy hideg vízzel mossunk hajat.
- Használjunk hajbalzsamot, amikor csak szükséges. Ez segít abban, hogy hajunk puha maradjon, és ne kuszálódjon össze nagyon.
- Ne fésüljük erősen a hajat, akkor sem, ha vizes!
- Csak itassuk fel a törölközővel a vizet ahelyett, hogy erősen dörzsölnénk!
- Ha mindenképpen hajszárítót kell használnunk, legalább 15 cm távolságra tartsuk, és ne legyen túl forró a levegő!
- Amikor a hajunk megszáradt, először finoman fésüljük ki az összekuszálódott részeket, mielőtt alaposan átfésülnénk! Ne a gyökerénél húzzuk, hanem fogjunk rá középtájon, és így fésüljük ki az összekuszálódott részeket!
- Vastag fogazatú fésűt használjunk!
- Parókát is hordhatunk.
- Menjünk el hajpótlásra! (Ez olyan eljárás, amelynek során a hajhoz hasonló anyagot szőnek a haj közé, és ez rendszeres, szakszerű kezelést igényel).
- Forduljunk orvoshoz, ha úgy gondoljuk, hogy a hajhullás valamilyen betegségnek a következménye, pl. ha bizonyos területen, foltokban hullik a haj, ha viszket és hámlik a fejbőr, illetve akkor, ha hirtelen indul meg és más tünetek is kísérik!
- Használjunk csak receptre kapható monoxidil tartalmú szert naponta kétszer! (A monoxidil az egyetlen olyan hatóanyag, amely bizonyítottan elősegíti a hajnövekedést. Ez azonban csak bizonyos emberek esetében hatásos és csak a hajhullás korai szakaszában. Vannak emberek, akiknél mellékhatások jelentkeznek.)
Forrás - egeszsegkalauz.hu
Tünetek:
Amennyiben huzamosabb ideig napi 100-150 hajszálnál többet veszítünk, és a hajkinövés hiányzik, hajhullásról beszélünk. Hajunk elvékonyodása, vagy a szálasodás, töredezés, szintén jelezhet problémát. Csomókban hulló haj is betegségre utalhat. A hajhullás kopaszsághoz vezet, ha a szőrtüsző és a bennük található hajszemölcs elpusztul.
Típusai:
- Androgén alocépia, amely genetikai eredetű, az adrogén hormonra való érzékenység okozza.
- Foltos hajhullás, góc, vagy gyulladás okozhatja, valamint nyomelem- és vitaminhiány.
- Körkörös hajhullás, az immunrendszer zavara okozhatja, illetve nagyfokú nyomelem hiány.
- Diffúziós hajhullás, a haj ritkább lesz, a szálak elvékonyodnak, okozhatja stressz, nem megfelelő táplálkozási szokások, hormonális zavar.
Lelki háttér
A haj a szabadság és a vitalitás jelképe. Az ember elveszíti a kontrollt saját élete felett. Védtelennek és kiszolgáltatottnak érezzük magunkat.
Ezen felül a hajhullás menekülés, vagy önmagunk büntetése is lehet:
- feladjuk szabadságunkat.
- feladjuk személyiségünket.
- egy magasabb hatalom alá rendeljük magunkat.
Ha nem engedjük el a múltat, nem tudjuk befogadni az új dolgokat. Tudatosan kell megszabadulnunk régi dolgainktól, gondolkodásmódunktól, esetleges tartozásainktól. Utat kell engednünk lelki fejlődésünknek és nem szabad félnünk a változástól.
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
- családállítás
- asztrológus
- kineziológus