Cranio-sacralis terápia
A craniosacralis elnevezés a koponya és a keresztcsont latin elnevezéséből (cranium és os sacrum) ered. Az emberi test kranioszakrális rendszeréhez a koponya, az agy, a központi és perifériás idegrendszer, a gerincvelő, az agy- és gerincvelő folyadék (liquór), a hozzá tartozó kötőszövetes hártyák és a keresztcsont tartozik.
A craniosacralis terápia lényege, hogy a kezelés során a terapeuta a gerincvelő-folyadék ritmikus pulzálására ráhangolódva a kötőszöveteken keresztül feszültségmentesíti a kranioszakrális rendszert.
A craniosacralis kezelés célja a gerincvelő-folyadék akadálytalan áramlásának, és ez által a központi idegrendszer zavartalan működésének biztosítása, melynek végeredményeként a szervezet öngyógyító és önszabályozó erői ismét maximális hatékonysággal tudnak működni.
A kranioszakrális technikát Dr. Still tanítványa, Dr. Sutherland fejlesztette ki 1930-40 között. A terápia azon a felismerésen alapszik, hogy az agy által termelt gerincvelő folyadék, mely átmossa az agyat és a gerincvelőt, ritmikusan pulzál, mely pulzálás minden csontban és testszövetben érzékelhető.
Ezek a ritmikus rezgések (percenként 6-12) csak akkor működhetnek zavartalanul, ha a koponyacsont bizonyos rugalmassággal rendelkezik, hogy követni tudja a folyadék feltöltődési és kiürülési fázisát.
A craniosacralis kezelés célja a koponyacsontokat izületszerűen összekötő koponyavarratok, a gerincet burkoló duracső, a hozzátartozó kötőszövetek és hártyák feszültségmentesítése, melyet a terapeuta a csontok kötőszövetek általi finom mozgatásával, "helyreillesztésével" ér el. A terápia teljesen fájdalommentes, sőt a szervezet feszültségeinek oldódása megkönnyebbült, relaxált érzéssel jár együtt, melyet gyakran elalvás is kísér.
A Craniosacralis terápia alkalmazásának kiemelt területei
- fej-, állkapocsfájdalom, migrén
- fejsérülés, agyvérzés utókezelése
- nyaki-, hát- vagy derékfájdalom
- csecsemőknél születési trauma kezelése
- autizmus
- diszlexia
- gyermekeknél koncentrációs probléma, tanulási nehézségek kezelése
- hallás- és/vagy beszédprobléma
- sclerosis multiplex
- agy-érelmeszesedés
- érzelmi és idegrendszeri problémák, depresszió
- fülzúgás
A Craniosacralis terápia nem alkalmazható
- akut vérzés vagy aneurizmák a koponyában
- friss koponyatörés
- akut gerincsérülés
- nyúltagyi sérv
- akut idegrendszeri fertőzések (pl. agy- vagy agyhártyagyulladás)
A fenti esetek kivételével a craniosacralis terápia gyakorlatilag minden olyan esetben alkalmazható, amikor a kezelés által a test öngyógyító és önszabályozó erőinek maximális hatékonyságú működésének biztosításával a szervezet képes a zavart megszüntetni, és ezután az egészség állapotát fenntartani.
Szólj hozzá a Craniosacralis terápia fórumon! Kattints ide!
Kapcsolódó
Hírek
- Epebántalmak megelőzése, kezelése gyógynövényekkel
- Az ínhüvelygyulladás gyógyítása
- Mondd a számod, elárulom, ki vagy! - Numerológia
- 5 ok, amikor a szeretkezés lehetetlen
- Hogyan tudták őseink elkerülni a rákot?
- Monogram-numerológia - a kezdőbetűk jelentősége
- Fáj a kezem... - Az ínhüvelygyulladás oka és kezelése
Oktatás
- családállítás
- asztrológus
- Bach virágterapeuta